Jury
Konkurs główny
Reżyserka, animatorka, scenarzystka, ilustratorka. Debiutowała filmem „Caracas” (2006). Absolwentka European Animation Masterclass w Halle (Niemcy). Uczestniczka kilku edycji European Exchange Forum – Perspectives for Animated Film w Dreźnie. W ramach stypendium DAAD, zrealizowała krótką animację Return w koprodukcji ze Szkołą Filmową w Poczdamie HFF Konrad Wolf. Obok animacji zajmuje się również ilustracją książkową i prasową. Jej prace były wystawiane w Polsce i zagranicą. Autorka ilustracji do noweli graficznej o życiu i pracy Marii Curie Skłodowskiej – tytuł oryginalny Et lys i mørket. Jedna z reżyserek serialu Kicia Kocia, reżyserka prowadząca (od drugiego sezonu) serialu animowanego dla dzieci Przytul Mnie oraz pełnometrażowego Przytul Mnie. Poszukiwacze Miodu.
Producent i reżyser. Wyreżyserował i był współautorem nagradzanych filmów krótkometrażowych (The Big Leap, Naturalni) oraz seriali telewizyjnych (Żywioły Saszy. Ogień, Tajemnica zawodowa, Lepsza połowa). Debiutancki film fabularny Kristoffera „Pod wiatr” miał swoją premierę na Netflix 2022 i znalazł się w pierwszej dziesiątce nieanglojęzycznych filmów na całym świecie. Jego drugi film Za duży na bajki miał najlepszy weekend otwarcia dla filmu familijnego od 1989 roku w Polsce, a po premierze na Netflix był numerem 1 wśród najczęściej oglądanych filmów nie angielskojęzycznych na świecie w lipcu 2022 roku. Jest szefem polskiego oddziału międzynarodowej firmy producenckiej Paprika Studios.
Dziennikarka, reporterka i prezenterka radiowa. Pisze, montuje, opowiada. W RMF Classic rozmawia z ludźmi kultury o muzyce i kinie. Autorka scenariuszy i prowadząca koncerty dla młodych słuchaczy (Festiwal Muzyki Filmowej FMF 4 Kids czy koncerty z cyklu Sinfonietka organizowane przez Sinfoniettę Cracovię) Poza radiem łączy dźwięk z obrazem montując filmy.
Konkurs filmowych odkryć
Dziennikarka filmowa od 15 lat związana z radiem – kiedyś z Trójką, dziś z Radiem 357, gdzie prowadzi autorską audycję Ekranizacja. Była gospodynią Aktualności Filmowych w Canal+ i Netflix Studio na YT oraz POPcastu – podcastu o popkulturze. Wielbicielka Batmana i animacji poklatkowej.
Filozofka, publicystka i tłumaczka. Od dziecka związana z radiem prawnuczka Wesołej Lwowskiej Fali w Radiu Nowy Świat prowadzi wtorkowe i czwartkowe poranki. Należy do zespołu redakcyjnego Przeglądu Filozoficzno-Literackiego, stale współpracuje z Kulturą liberalną i Szkłem kontaktowym w TVN24.
Reżyser i scenarzysta, autor filmów dokumentalnych. Absolwent psychologii na UJ, doktor filozofii. Ukończył Program dla Kreatywnych Producentów w Szkole Wajdy. Autor licznych publikacji o kinie. Wykładowca Szkoły Filmowej w Łodzi. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
Jury Młodych Horyzontów
Uczennica drugiej klasy Bednarskiej Szkoły Realnej w Warszawie. Aktywna konsumentka książek, filmów i komiksów. Uczy się przez nie życia, więc szczególnie ceni te dobre. W przyszłości planuje pracować w biznesie filmowym. W jury na festiwalu filmowym jest już drugi raz – poprzednio była to Europejska Nagroda Młodego Widza w 2021 roku.
Fascynuje go animacja krajów Europy Środkowo-Wschodniej i filmowe przedstawienia przemian społeczno-politycznych przełomu lat 60. i 70. XX w., jak również eksperymenty w dziedzinie muzyki filmowej. Miłośnik festiwali filmowych, tak dla młodszych, jak i starszych. Jest uczniem drugiej klasy poznańskiego liceum. Stypendysta Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Ma 13 lat i chodzi do ósmej klasy. Bardzo lubi czytać książki, szczególnie fantasy. Poza tym pasjonuje ją aktorstwo i śpiew. Jej drugim domem są góry, uwielbia także wspinaczkę.
Tworzenie to jej żywioł. Najchętniej snuje opowieści, które czasem spisuje, ale układa też wiersze. Jest książkoholikiem. Interesuje się przyrodą, kocha wilki – wciąż je rysuje. Poza szkołą najczęściej przebywa w muzeach, teatrach, kinach i na koncertach. Daje głos w sprawach ważnych dla dzieci. Idzie własną drogą z otwartą głową.
Ma prawie 16 lat. Uwielbia sztukę i literaturę, a jej ulubionym gatunkiem filmowym jest animacja. Filmy Studia Ghibli i Studia Laika mogłaby oglądać w zapętleniu. Jest zafascynowana filmem „Twój Vincent”, gdyż każdy jego kadr został namalowany ręcznie. Ogląda również kreskówki (np. „The Owl House”, „Amphibia”), które utrzymują jej wewnętrzne dziecko przy życiu.
Konkurs dokumentów
Pedagożka, nauczycielka, działaczka edukacyjna, doktor pedagogiki. Od 18 lat związana z organizacjami społecznymi, których celem działania jest zmiana w edukacji. Liderka i współtwórczyni kampanii Wolna szkoła, współzałożycielka inicjatywy SOS dla edukacji, której celem jest wypracowanie propozycji zmian w systemie edukacji. Od 15 lat prowadzi zajęcia dla studentek i studentów kierunków pedagogicznych. Bada kulturę szkoły. Autorka książki Nuda szkolna i jej oblicza. Prezeska fundacji Przestrzeń dla edukacji.
Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, operator, wykładowca. Autor nagradzanych w Polsce i na całym świecie filmów dokumentalnych: 21 x Nowy Jork, Dziennik z podróży Koniec lata, Opera o Polsce. W 2021 roku na MFF Nowe Horyzonty miał premierę jego film fabularny Ćmy, a w 2022 roku na MFF Kino Dzieci Film dla Kosmitów.
Redaktor naczelna Newsweeka Psychologii, filozofka i psycholożka biznesu, współautorka książki Masz prawa, człowieku, prowadzi własne kameralne wydawnictwo.
ECFA – European Children’s Film Association
Od 1999 roku związana ze Zlín Film Festival, a od 2013 roku pełni funkcję dyrektorki artystycznej festiwalu. W swojej pracy koncentruje się na kinie europejskim dla młodych widzów i aktywnie uczestniczy w programach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Jest członkinią zarządu fundacji FILMTALENT ZLÍN, która wspiera młodych utalentowanych filmowców z Czech i Słowacji oraz szefową Zlín Industry Days – programu wspierającego branżę filmową.
Komisarz ds. filmów dla dzieci i młodzieży w Szwedzkim Instytucie Filmowym oraz członek zarządu European Children’s Film Association. Ma doświadczenie w pisaniu scenariuszy, zarówno animacji, jak i filmów aktorskich. Oprócz 25-letniego doświadczenia jako scenarzysta, za które był często nominowany do nagród oraz nagradzany, pracował również jako tutor wspierający innych scenarzystów.
Od 2005 roku związana z Tallinn Black Nights Film Festival, a od 2012 roku zaangażowana w największe wydarzenie towarzyszące festiwalowi, Just Film. Obecnie jest odpowiedzialna za Just Film Industry Days, nową inicjatywę Just Film i Industry@Tallinn & Baltic Event. Poza działalnością festiwalową pracuje jako reżyser castingu. Te doświadczenia dają jej wszechstronny wgląd w branżę filmową, od produkcji niezależnych po komercyjne.
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS
Założycielka Koi Studio. Obecnie producentka kreatywna w Aurum Film. Za swój pierwszy film Małe stłuczki otrzymała nagrodę dla Debiutującego Producenta. Absolwentka prestiżowych programów szkoleniowych: EAVE, EAVE Puentes i ACE. W 2023 roku nominowana do nagrody Female Voice przyznawanej w trakcie festiwalu Mastercard OFF Camera i wyróżniona nagrodą dla Najlepszego Producenta na Krakowskim Festiwalu Filmowym za dokument Radical Move. Jej ostatnie filmy to Niebezpieczni Dżentelmeni, reż. Maciej Kawalski, Dlelegation, reż. Asaf Saban, czy nagrodzona w Locarno koprodukcja Stepne, reż. Maryna Vroda.
Reżyser i scenarzysta, absolwent Politechniki Gdańskiej i Wydziału Reżyserii Filmowej PWSTiF w Łodzi. Po ukończeniu studiów odbył praktykę przy produkcji filmu Romana Polańskiego Rosemary’s Baby w Paramount Pictures w Hollywood, a następnie pracował jako drugi reżyser przy filmach m.in. Krzysztofa Kieślowskiego i Romana Załuskiego oraz duńskiego reżysera Sorena Cragh Jacobsena. Zrealizował kilkadziesiąt filmów dokumentalnych i fabularnych, w tym pierwszy polski film S.F. wg opowiadań Stanisława Lema Test pilota Pirxa oraz horror Wilczyca które reprezentowały kinematografię polską na wielu festiwalach filmowych i były wyświetlane w wielu krajach na całym świecie. Zrealizował także film fantasy dla dzieci Odlotowe Wakacje, w którym zastosował jako jeden z pierwszych w filmie polskim efekty specjalne wykonane techniką komputerową.
Studiował w PWSFTv i T w Łodzi na Wydziale Operatorskim, (kierunek Animacja i Efekty Specjalne). Współzałożyciel Stowarzyszenia Producentów Polskiej Animacji. Współrealizował efekty specjalne do filmu Piotruś i wilk Suzie Templeton. Producent filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych. Obecnie współtworzy dwa studia animacji Animoon i Letko. Pełni w nich rolę producenta, jak i reżysera. Jest koproducentem pięciu pełnometrażowych filmów animowanych (Magiczna Zima Muminków, Nawet Myszy idą do nieba, Jakub, Mimmi i gadające psy, Zabij to i wyjedź z tego miasta, Born Happy). Jest również jednym z dwóch reżyserów serialu Odo, który obecnie jest dystrybuowany w 175 krajach na świecie. Członek Europejskiej Akademii Filmowej.
ZEF – Zespół Edukatorów Filmowych
Trener w ogólnopolskich programach edukacyjnych i realizator własnych projektów. Pracuje z nauczycielami i rodzicami, inspiruje do mądrego korzystania z aplikacji i smartfonów. Doskonali umiejętności komunikacyjne i traktuje technologię jako narzędzie, a nie cel zajęć. Prowadzi edukację filmową. Realizuje z uczniami filmy dokumentalne, animowane i aktorskie. Pomysłodawca warsztatów dziennikarskich, które organizuje i prowadzi cyklicznie od 2004 roku podczas Międzynarodowych Festiwali Gombrowiczowskich. Jako lider Filmoteki Szkolnej w województwie mazowieckim prowadzi warsztaty filmowe dla nauczycieli i uczniów. W 2015 roku został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w dziedzinie edukacji filmowej. Jest animatorem w Mazowieckim Programie Edukacji Kulturalnej.
Pedagog, trener warsztatu psychoedukacyjnego, reżyser Teatru Dzieci i Młodzieży. Łączy działania teatralne z pedagogiką, uczy dramy i metod narracyjnych oraz improwizacyjnych. Przez ponad 15 lat wspierał wychowawców oraz młodzież w trakcie realizacji warsztatów wychowawczych. W Gliwicach w Kinie Amok współtworzył i realizował projekt Dobry Czas z Filmem i Rodziną. Wcześniej współpracował z Fundacją Generator, realizując warsztaty w ramach prowadzonej przez Fundację edukacji filmowej. Obecnie pracuje w Zakładzie Pedagogiki Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, gdzie jest odpowiedzialny za rozwijanie kompetencji pedagogicznych studentów oraz edukację prozdrowotną. W ramach prowadzonego bloga Dzieckiem po Oczach przygląda się sytuacji współczesnego dziecka i nastolatka w relacjach ze szkołą, dorosłymi i społeczeństwem.
Absolwentka kulturoznawstwa (specjalność filmoznawcza) na Wydziale Filologicznym UŚ oraz kierunku organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej na Wydziale Radia i Telewizji UŚ. Pasjonatka kina bałkańskiego i twórczości Michaela Hanekego. Specjalistka ds. kina w studyjnym Kinie Kadr w Dąbrowie Górniczej, gdzie zajmuje się organizacją spotkań w ramach Programu Edukacji Medialnej i Społecznej KinoSzkoła oraz realizacją programu ZEF – Filmowa autostrada do Europy. Jednocześnie współpracuje z Kinem Muza w Sosnowcu. Twórczyni Kanapowego Klubu Filmowego. Urlopy spędza na festiwalach filmowych.
Młode Horyzonty online!
Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!