MediaLab

fot. Wojciech Chrubasik

MediaLab to nauka poprzez doświadczanie oraz inspirująca i angażująca przestrzeń dla dzieci w różnym wieku, która pozwoli Wam lepiej poznać świat filmu i wartościowe funkcje nowych technologii.

W naszej przestrzeni spotkacie edukatorów i wolontariuszy, którzy wprowadzą Was w tematykę i mechanizmy poszczególnych stref, odpowiedzą na Wasze pytania i będą Waszym wsparciem w trakcie zwiedzania i doświadczania.

Kiedy?

18 września – 6 października

  • poniedziałek–piątek
    9:00-14:00 zwiedzanie dla grup zorganizowanych (obowiązują zapisy)
    14:00-18:00 zwiedzanie dla uczestników indywidualnych
  • sobota-niedziela
    9:00-18:00 zwiedzanie dla uczestników indywidualnych

Gdzie?

Nowy Teatr (ul. Madalińskiego 10/16)
nowyteatr.org

Co na Was czeka w MediaLabie?

Green screen

Czy marzyliście kiedyś by zagrać w filmie i stać się bohaterem, który podróżuje w czasie i przestrzeni? Czy chcielibyście zobaczyć samych siebie spacerujących w kosmosie lub stanąć oko w oko z dinozaurami? To możliwe dzięki technologii green screen. Technologia ta, pozwala tworzyć efekty specjalne, a nas inspiruje do działań, dzięki którym, zyskacie wiedzę o tym jak powstały fantastyczne sceny w waszych ulubionych filmach. W MediaLabie nie tylko przeniesiecie się w wyjątkowe miejsca, ale również wprawicie w ruch zwykłe przedmioty, które na ekranie staną się niepowtarzalnymi rekwizytami.

fot. Wojciech Chrubasik

Foley studio

Niektóre dźwięki w filmach są niezwykle wyraziste: szelest drzew, kroki na schodach, dźwięk rozpalonego ogniska. Podkreślają klimat scen, wywołują gęsią skórkę, wzruszają. W foley studio dowiecie się, że wiele z tych dźwięków powstało daleko od planu filmowego, w niewielkim pomieszczeniu wypełnionym całkiem zwyczajnymi przedmiotami. W przestrzeni warsztatowej, przejmiecie rolę foley artists i wpatrując się uważnie w sceny filmu animowanego, stworzycie dźwięki, które dopełnią prezentowane sceny.

Sekcja animacji

W sekcji animacji poznacie różnorodne techniki tworzenia filmów poklatkowych, które różnią się od siebie pod względem wykorzystywanych w filmach materiałów i obiektów. W ramach kilku instalacji będziecie mogli ożywić lalki, wycinanki, klocki a nawet sami stać się obiektami kreatywnych animacji!

W programie: Pixilation, animacja lalkowa, animacja wycinankowa oraz animacja rysunkowa na folii celuloidowej.

 

fot. Wojciech Chrubasik

StoryScope

Czy metalowa skrzynia może opowiadać historie? Dzięki technologii użytej w StoryScope to możliwe! Nic jednak nie zdarzy się bez waszej pomocy. Zadecydujcie o elementach, które tę historię stworzą. Zupełnie jakbyście pisali scenariusz, wybierzcie kto stanie się głównym bohaterem tej opowieści i co napotka na swojej drodze.

fot. Wojciech Chrubasik

Malowanie światłem

Fotografia to sztuka czasu i światła. Naświetlając zdjęcia odpowiednio długo, uzyskać możemy niesamowite efekty. Świetlne obrazy, wyglądające jak namalowane grubym pędzlem, pojawią się na wyświetlaczu aparatu, gdy zadbamy o odpowiednie ustawienia sprzętu i oświetlenie kadru. W MediaLabie, pomożemy Wam zatrzymać na zdjęciu to co nieuchwytne – strugi światła i błyski, staną się Waszymi pędzlami i pomogą zrozumieć fascynujące prawa rządzące fotografią.

Hidden Folks

Jeśli odprężają Was zadania związane z poszukiwaniem ukrytych obiektów na ilustracjach, unikalna gra Hidden Folks to pozycja przy której na długo zatrzymacie się spędzając czas w MediaLabie.
Wejdźcie do świata czarno białych ilustracji, utrzymanych w konsekwentnej konwencji i skupcie swój wzrok na detalach.

Strefa VR

  • Kinoscope
    reż. Philippe A. Collin, Clement Leotard, Francja 2017, 10′

Trudno wyobrazić sobie świat bez filmów i kina. Kinematografia przeszła długą drogę, a jej fascynująca historia i ewolucja do dziś inspiruje nie tylko pasjonatów tej branży, ale również nas – widzów. Jeśli jednak czujecie niedosyt wiedzy z zakresu sztuki filmowej, możecie ją zdobyć wyjątkową drogą. Wejdźcie do świata wirtualnej rzeczywistości, by spotkać zarówno legendy kina tj. Alfred Hitchcock – wybitny reżyser, Georges Melies– twórca pierwszych efektów specjalnych, jak i postaci fikcyjne, które na stałe wpisały się w historię filmu (min. Rocky, Darth Vader).

  • Kayak VR: Mirage
    Niderlandy 2022

Tym razem nie film, a wirtualna rzeczywistość, pomoże Wam przenieść się do wyjątkowych miejsc i przeżyć przygodę. Jeśli nie zawsze łatwo jest Wam oderwać się od obowiązków i zrelaksować, ta forma aktywności pomoże Wam na chwilę zapomnieć o świecie rzeczywistym.

  • Voiceballs
    Niderlandy 2018

Co by było gdybyśmy mogli rozświetlać pomieszczenia naszym głosem, zamiast włączać światło? Co by było gdybyśmy swoim głosem mogli kształtować krajobraz, tworzyć góry i wznosić fale?
Odpowiedzi na te, i na wiele innych pytań związanych z mocą naszego głosu znajdziecie grając w VR Voiceballs.

  • Deep
    Niderlandy 2015

Oddech. To on towarzyszy nam na każdym kroku i pozwala żyć. Na co dzień jednak, dużo większą uwagę skupiamy na ćwiczeniu mięśni i umysły, niż właśnie oddechu. Tymczasem, kontrola oddechu i praktykowanie ćwiczeń oddechowych może mieć ogromy wpływ na jakość naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Deep VR to zaawansowane narzędzie do relaksacji i medytacji, które łączy w sobie nowoczesną technologię z tradycyjnymi ćwiczeniami oddechowymi.

  • Astra
    2024

Wyruszcie w interaktywną podróż przez Układ Słoneczny i odwiedzajcie planety i księżyce w poszukiwaniu oznak życia. Poczujcie się jak w domu wewnątrz statku kosmicznego i eksplorujcie to co nieznane. W tym fenomenalnym doświadczeniu zastosowane zostały dwie technologie. Wirtualna rzeczywistość – pozwala zanurzyć się w cyfrowym świecie. Rzeczywistość rozszerzona – umożliwia uczestnikom doświadczenia widzieć zarówno to co otacza ich w rzeczywistości, jak i elementy dodane przez przez tę nowoczesną technologię.

fot. Michał Mroczkowski

Miniatury

Nie musicie umieć grać na instrumentach, by stworzyć melodię za pomocą Kraty. Ten wyjątkowy instrument zareaguje na ruch Waszych ciał i na każdy Wasz gest odpowie dźwiękiem. Dzięki systemowi detekcji ruchu, melodia podążać będzie za Waszymi ciałami, a gdy zapoznacie się z dźwiękami Kraty, będziecie mogli je kontrolować i tworzyć własne rytmy. Pomachajcie rękami przed kamerą. Sprawdźcie jak zmieniają się dźwięki Hebli, gdy zaczniecie poruszać się w innym tempie. Wasze gesty i szybkość ruchów zapoczątkują zmiany w towarzyszących muzyce animacjach.

Młode Horyzonty online!

Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!

Zobacz program.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter