MediaLab
MediaLab to nauka poprzez doświadczanie oraz inspirująca i angażująca przestrzeń dla dzieci w różnym wieku, która pozwoli Wam lepiej poznać świat filmu i wartościowe funkcje nowych technologii.
W naszej przestrzeni spotkacie edukatorów i wolontariuszy, którzy wprowadzą Was w tematykę i mechanizmy poszczególnych stref, odpowiedzą na Wasze pytania i będą Waszym wsparciem w trakcie zwiedzania i doświadczania.
Uwaga!
Z przykrością informujemy, że wszystkie terminy dla grup zorganizowanych na MediaLab zostały już zarezerwowane. W przypadku zwolnienia się dodatkowych terminów będziemy kontaktować się z osobami wcześniej zgłoszonymi.
Zachęcamy do udziału w terminach przeznaczonych dla uczestników indywidualnych!
W przypadku pytań, prosimy o kontakt: pomoc@nowehoryzonty.pl
Kiedy?
18 września – 6 października
- poniedziałek–piątek
9:00-14:00 zwiedzanie dla grup zorganizowanych (obowiązują zapisy)
14:00-18:00 zwiedzanie dla uczestników indywidualnych - sobota-niedziela
9:00-18:00 zwiedzanie dla uczestników indywidualnych
Gdzie?
Nowy Teatr (ul. Madalińskiego 10/16)
nowyteatr.org
Bilety:
- 10 zł – uczestnicy indywidualni (bez zapisów)
- wejście dla grup zorganizowanych jest bezpłatne pod warunkiem uzupełnienia formularza zgłoszeniowego (brak miejsc)
Kup bilet na indywidualne zwiedzanie!
Co na Was czeka w MediaLabie?
Green screen
Czy marzyliście kiedyś by zagrać w filmie i stać się bohaterem, który podróżuje w czasie i przestrzeni? Czy chcielibyście zobaczyć samych siebie spacerujących w kosmosie lub stanąć oko w oko z dinozaurami? To możliwe dzięki technologii green screen. Technologia ta, pozwala tworzyć efekty specjalne, a nas inspiruje do działań, dzięki którym, zyskacie wiedzę o tym jak powstały fantastyczne sceny w waszych ulubionych filmach. W MediaLabie nie tylko przeniesiecie się w wyjątkowe miejsca, ale również wprawicie w ruch zwykłe przedmioty, które na ekranie staną się niepowtarzalnymi rekwizytami.
Foley studio
Niektóre dźwięki w filmach są niezwykle wyraziste: szelest drzew, kroki na schodach, dźwięk rozpalonego ogniska. Podkreślają klimat scen, wywołują gęsią skórkę, wzruszają. W foley studio dowiecie się, że wiele z tych dźwięków powstało daleko od planu filmowego, w niewielkim pomieszczeniu wypełnionym całkiem zwyczajnymi przedmiotami. W przestrzeni warsztatowej, przejmiecie rolę foley artists i wpatrując się uważnie w sceny filmu animowanego, stworzycie dźwięki, które dopełnią prezentowane sceny.
Sekcja animacji
W sekcji animacji poznacie różnorodne techniki tworzenia filmów poklatkowych, które różnią się od siebie pod względem wykorzystywanych w filmach materiałów i obiektów. W ramach kilku instalacji będziecie mogli ożywić lalki, wycinanki, klocki a nawet sami stać się obiektami kreatywnych animacji!
W programie: Pixilation, animacja lalkowa, animacja wycinankowa oraz animacja rysunkowa na folii celuloidowej.
StoryScope
Czy metalowa skrzynia może opowiadać historie? Dzięki technologii użytej w StoryScope to możliwe! Nic jednak nie zdarzy się bez waszej pomocy. Zadecydujcie o elementach, które tę historię stworzą. Zupełnie jakbyście pisali scenariusz, wybierzcie kto stanie się głównym bohaterem tej opowieści i co napotka na swojej drodze.
Malowanie światłem
Fotografia to sztuka czasu i światła. Naświetlając zdjęcia odpowiednio długo, uzyskać możemy niesamowite efekty. Świetlne obrazy, wyglądające jak namalowane grubym pędzlem, pojawią się na wyświetlaczu aparatu, gdy zadbamy o odpowiednie ustawienia sprzętu i oświetlenie kadru. W MediaLabie, pomożemy Wam zatrzymać na zdjęciu to co nieuchwytne – strugi światła i błyski, staną się Waszymi pędzlami i pomogą zrozumieć fascynujące prawa rządzące fotografią.
Hidden Folks
Jeśli odprężają Was zadania związane z poszukiwaniem ukrytych obiektów na ilustracjach, unikalna gra Hidden Folks to pozycja przy której na długo zatrzymacie się spędzając czas w MediaLabie.
Wejdźcie do świata czarno białych ilustracji, utrzymanych w konsekwentnej konwencji i skupcie swój wzrok na detalach.
Strefa VR
- Kinoscope
reż. Philippe A. Collin, Clement Leotard, Francja 2017, 10′
Trudno wyobrazić sobie świat bez filmów i kina. Kinematografia przeszła długą drogę, a jej fascynująca historia i ewolucja do dziś inspiruje nie tylko pasjonatów tej branży, ale również nas – widzów. Jeśli jednak czujecie niedosyt wiedzy z zakresu sztuki filmowej, możecie ją zdobyć wyjątkową drogą. Wejdźcie do świata wirtualnej rzeczywistości, by spotkać zarówno legendy kina tj. Alfred Hitchcock – wybitny reżyser, Georges Melies– twórca pierwszych efektów specjalnych, jak i postaci fikcyjne, które na stałe wpisały się w historię filmu (min. Rocky, Darth Vader).
- Kayak VR: Mirage
Niderlandy 2022
Tym razem nie film, a wirtualna rzeczywistość, pomoże Wam przenieść się do wyjątkowych miejsc i przeżyć przygodę. Jeśli nie zawsze łatwo jest Wam oderwać się od obowiązków i zrelaksować, ta forma aktywności pomoże Wam na chwilę zapomnieć o świecie rzeczywistym.
- Voiceballs
Niderlandy 2018
Co by było gdybyśmy mogli rozświetlać pomieszczenia naszym głosem, zamiast włączać światło? Co by było gdybyśmy swoim głosem mogli kształtować krajobraz, tworzyć góry i wznosić fale?
Odpowiedzi na te, i na wiele innych pytań związanych z mocą naszego głosu znajdziecie grając w VR Voiceballs.
- Deep
Niderlandy 2015
Oddech. To on towarzyszy nam na każdym kroku i pozwala żyć. Na co dzień jednak, dużo większą uwagę skupiamy na ćwiczeniu mięśni i umysły, niż właśnie oddechu. Tymczasem, kontrola oddechu i praktykowanie ćwiczeń oddechowych może mieć ogromy wpływ na jakość naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Deep VR to zaawansowane narzędzie do relaksacji i medytacji, które łączy w sobie nowoczesną technologię z tradycyjnymi ćwiczeniami oddechowymi.
- Astra
2024
Wyruszcie w interaktywną podróż przez Układ Słoneczny i odwiedzajcie planety i księżyce w poszukiwaniu oznak życia. Poczujcie się jak w domu wewnątrz statku kosmicznego i eksplorujcie to co nieznane. W tym fenomenalnym doświadczeniu zastosowane zostały dwie technologie. Wirtualna rzeczywistość – pozwala zanurzyć się w cyfrowym świecie. Rzeczywistość rozszerzona – umożliwia uczestnikom doświadczenia widzieć zarówno to co otacza ich w rzeczywistości, jak i elementy dodane przez przez tę nowoczesną technologię.
Miniatury
Nie musicie umieć grać na instrumentach, by stworzyć melodię za pomocą Kraty. Ten wyjątkowy instrument zareaguje na ruch Waszych ciał i na każdy Wasz gest odpowie dźwiękiem. Dzięki systemowi detekcji ruchu, melodia podążać będzie za Waszymi ciałami, a gdy zapoznacie się z dźwiękami Kraty, będziecie mogli je kontrolować i tworzyć własne rytmy. Pomachajcie rękami przed kamerą. Sprawdźcie jak zmieniają się dźwięki Hebli, gdy zaczniecie poruszać się w innym tempie. Wasze gesty i szybkość ruchów zapoczątkują zmiany w towarzyszących muzyce animacjach.
MediaLab powstał we współpracy z Ambasadą Królestwa Niderlandów w Warszawie.
Partnerami MediaLabu są Nowy Teatr, WCIES, platforma Plenti oraz MSI.
Młode Horyzonty online!
Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!