festiwal

10. MFF Młode Horyzonty dobiegł końca. Znamy termin kolejnej edycji festiwalu

07/11/23
fot. Michał Mroczkowski

10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty dobiegł końca. Emocje jeszcze całkowicie nie opadły, a już znamy termin kolejnej edycji. Na 11. odsłonę wyjątkowego wydarzenia dla młodych widzów i dorastających kinomanów zapraszamy w dniach 28 września – 6 października 2024. Branżowa część festiwalu, Młode Horyzonty Industry, odbędzie się w dniach 30 września – 2 października.

Tegoroczna 10. edycja festiwalu była dla nas szczególna nie tylko z powodu jubileuszu, który obchodziliśmy, ale również dlatego, że po raz pierwszy wydarzenie odbyło się pod zupełnie nowym szyldem. Już nie jako Kino Dzieci, a Młode Horyzonty byliśmy w 20 miastach i kilkudziesięciu kinach, a nasza widownia mogła obejrzeć 167 tytułów odpowiednich dla różnych grup wiekowych. Podczas festiwalu online aż 104 filmy były dostępne na naszej platformie vod.
W programie położyliśmy wyraźniejszy niż w poprzednich latach nacisk na kino dla dorastającej publiczności. Po raz pierwszy wzbogaciliśmy repertuar również o sekcję Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych, czyli selekcję tytułów z programu MFF mBank Nowe Horyzonty, z którym łączy nas nie tylko idea pokazywania widowni artystycznego kina, ale również tematy związane z relacjami rodzinnymi i wchodzeniem w dorosłość.

Bardzo nas cieszy ciepłe przyjęcie tej edycji wśród widzek i widzów. To daje nam oczywiście satysfakcję, ale przede wszystkim energię do przygotowań przyszłorocznej odsłony, nad którą już pracujemy.

podsumowuje dyrektorka MFF Młode Horyzonty Kamila Tomkiel-Skowrońska.
fot. Michał Mroczkowski

Zapiszcie daty w kalendarzach!

Widzimy się za dwanaście miesięcy, ale w międzyczasie zachęcamy do sięgania po nasze propozycje w regularnych repertuarach kin. Jeszcze w tym roku na ekranach zobaczycie dwie animacje dla najmłodszych – w listopadzie przezabawną i przygodową Pati i klątwę Posejdona (5–10 lat; reż. David Alaux; Francja 2023), a w grudniu ulubioną kotkę maluchów, tym razem w zimowym wydaniu w Kici Koci pod choinkę (3–5 lat; reż. Marta Stróżycka; Polska 2023). Po nowym roku, jeszcze w styczniu, odbędą się premiery tytułów dla nieco starszej widowni: laureata nagrody European Children’s Film Association tegorocznej edycji Młodych Horyzontów, tytułu wyróżnionego przez Zespół Edukatorów Filmowych – Sea Sparkle (10–14 lat; Domien Huyghe; Belgia/Niderlandy 2023) oraz filmu otwarcia festiwalu – wyczekiwanej i okrzykniętej arcydziełem produkcji słynnego Studia Ghibli Chłopiec i czapla (12– lat; reż. Hayao Miyazaki; Japonia 2023).

Chłopiec i czapla, reż. Hayao Miyazaki

Młode Horyzonty dla branży filmowej

Od siedmiu lat festiwalowi towarzyszy wydarzenie Młode Horyzonty Industry (ang. Young Horizons Industry), czyli międzynarodowe forum koprodukcyjne projektów filmów i seriali dla młodej widowni. Następna edycja odbędzie się w dniach 30 września – 2 października 2024. Trzydniowy event co roku przyciąga przeszło 300 producentów, nadawców, dystrybutorów, agentów sprzedaży, inwestorów, twórców, oraz osoby związane zawodowo z tworzeniem filmów i seriali dla młodej widowni. W poprzednich latach w forum brali udział reprezentanci m.in. Disney+, Canal+, Netflix, BBC czy Warner Bros. Discovery.

Zobacz wideorelację z festiwalu!

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter