Bilety na 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty już w sprzedaży. Zobacz program!
Ruszyła sprzedaż biletów na 11. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty. To już kolejna odsłona organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty największego wydarzenia dla młodych i dorastających widzów, która odbędzie się w formule hybrydowej.
Filmy z festiwalowego repertuaru zobaczycie od 28 września do 6 października w kinach w Warszawie, Wrocławiu i 18 innych polskich miastach, a od 10 do 27 października na platformie VOD festiwalu.
Wydarzenie zainauguruje polska premiera – zrealizowanego w dwóch różnych technikach animacji, zaskakującego, pełnego humoru i baśniowych krain – filmu Fantastyczny Angelo. Prezentowany na festiwalach w Cannes i Annecy tytuł to manifest siły niezbędnej do przeciwstawienia się złu. Historia, która porwie młodych widzów i ich opiekunów na pełną wrażeń przygodę. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta gala wręczenia nagród wraz z seansem Młody Sherlock Holmes z muzyką na żywo.
Repertuar w skrócie
W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze rodzime oraz międzynarodowe tytuły, spośród których zarówno jury, jak i publiczność wybiorą najlepszy film. Premierowo zaprezentujemy głośną, wyczekiwaną, zrealizowaną z ogromnym rozmachem produkcję Smok Diplodok, która wprowadza zupełnie nową jakość w polskim kinie familijnym. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć. W tym ostatnim po raz kolejny głos zabierze także jury złożone z młodych miłośników filmu.
W tym roku damy się ponieść wyobraźni w Królestwie anime – oświetlonym neonami Tokio, głębinach oceanu, magicznych krainach pełnych fantastycznych stworzeń. Ustawiamy Focus na Koreę Południową. Oczarujemy widzów tradycyjną koreańską operą, domowym kimbapem i ruszymy na filmowy spacer po ulicach Seulu. To nie koniec podróży! Z sekcją Między fiordami – filmy z Norwegii wybierzemy się w chłodniejszy rejon Europy pełny urokliwych krajobrazów i wciągających historii. Grą w zielone przypomnimy, jak ważna jest troska o środowisko i edukacja przyrodnicza. Opowiemy Krótkie historie, które wzruszają, iskrzą się kolorami i są w sam raz na pierwszą wizytę w kinie. Molom książkowym damy zostać Z nosem w książkach, grając adaptacje i ekranizacje literatury. Miłośnikom zwierząt – niezależnie od tego, czy wolą Kotki czy pieski – podsuniemy propozycje z ulubionymi czworonożnymi bohaterami. W sekcjach Nasza klasyka i Festiwalowi ulubieńcy zaprezentujemy najlepsze produkcje docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów. W programie znajdą się takie tytuły jak Szkoła Magicznych Zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka, Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Rabuś z pociągu czy Kicia Kocia w przedszkolu.
Młodym wchodzącym w dorosłość, poszukującym własnych filmowych ścieżek, zaproponujemy tytuły Coming of age, a tym, którzy dorastanie mają już za sobą – rodzicom i opiekunom, wyjątkowe produkcje o relacjach międzypokoleniowych wybrane z tegorocznego repertuaru Międzynarodowego Festiwalu Filmowego mBank Nowe Horyzonty. By nasze wydarzenie było szerzej dostępne, podczas festiwalu znaleźliśmy miejsce na pokazy przyjazne sensorycznie.
Festiwal to coś więcej niż filmy
Ponieważ seanse kinowe wyzwalają w młodych twórczą energię – tak, jak w poprzednich latach – zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować. Proponujemy moc atrakcji towarzyszących pokazom. Zaproszeni artyści i edukatorzy poprowadzą zajęcia kreatywne, podczas których będziemy projektować plakaty filmowe, rysować komiksy, tworzyć animację, budować festiwalową rzeźbę. Repertuar uzupełniliśmy o spotkania z twórcami filmów i aktorami czy wstępy do filmów przygotowane przez filmoznawców, psychologów i dziennikarzy.
Wielbicieli nowinek technologicznych zabierzemy na cyfrowy plac zabaw MediaLab, który pozwoli poznać bliżej świat filmu, gier i wirtualnej rzeczywistości. Wśród atrakcji znajdzie się kontrolowana oddechem gra VR czy interaktywna instalacja do tworzenia animacji. W tym roku MediaLab będzie miał miejsce w warszawskim Nowym Teatrze i potrwa od 18 września do 6 października.
Projekcje filmów z sekcji Nowe Horyzonty będą opatrzone cyklem dyskusji przygotowanych we współpracy z partnerem – Newsweek Psychologia Nastolatka. Po seansach filmów Milczenie Julie i Jak zostałam perliczką będziemy rozmawiać z psycholożką Joanną Flis – autorką podcastu Madame Monday, a także książek: Współuzależnieni, Co ze mną nie tak? oraz Madame Monday – po dorosłemu. Pokaz filmu Naturalna dzikość serca zwieńczy spotkanie z Aleksandrem Drzewieckim – współzałożycielem platformy Parenteen.pl, przewodniczącym rady Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, autorem książki Moje kochane, nastoletnie dziecko. Dyskusje moderować będą redaktor naczelna Newsweek Psychologia Iwona Zabielska-Stadnik oraz dziennikarz Przemysław Bollin.
Harmonogram seansów
- Milczenie Julie i spotkanie z Joanną Flis – Kinoteka, 1 października, godz. 20.00
Kup bilet - Naturalna dzikość serca i spotkanie z Aleksandrem Drzewieckim – Kinoteka, 3 października, godz. 19.45
Kup bilet - Jak zostałam perliczką i spotkanie z Joanną Flis – Kinoteka, 4 pażdziernika, godz. 20.00
Kup bilet
Bilety już w sprzedaży
Szczegółowy program wydarzenia znajduje się tutaj.
W tym roku po raz pierwszy karnety festiwalowe można kupić na. Bilety na seanse stacjonarne – na stronie internetowej festiwalu, w kasach oraz na stronach internetowych kin festiwalowych.
Zakupu pojedynczych dostępów oraz karnetów umożliwiających uczestnictwo w festiwalu online można dokonać tutaj.
Gdzie jesteśmy?
Stacjonarna edycja festiwalu Młode Horyzonty rozpocznie się 28 września i potrwa do 6 października. Seanse odbędą się w 20 miastach z główną lokalizacją w Warszawie. Ogromną część programu zaprezentujemy także we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty.
W Warszawie jesteśmy w 8 miejscach:
- Kino Muranów (ul. gen. W. Andersa 5);
- Kinoteka (pl. Defilad 1);
- Kino Wisła (pl. Wilsona 2);
- Kino Ada (ul. ks. J. Chrościckiego 14);
- Kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b);
- Terminal Kultury Gocław (ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24);
- Służewski Dom Kultury (ul. Bacha 15);
- Dom Kultury Kadr (ul. W. Rzymowskiego 32)
- Sensorysie (ul. Różana 8);
- Nowy Teatr (ul. A. J. Madalińskiego 10/16) – MediaLab.
Czytaj również
Młode Horyzonty online!
Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!