festiwal

Fantastyczny Angelo filmem otwarcia 11. MFF Młode Horyzonty. Polska premiera produkcji współtwórcy Persepolis

26/09/24
Fantastyczny Angelo; reż. Alex­is Ducord, Vin­cent Paronnaud; Francja, Luksemburg 2024

Po światowej premierze w Cannes oraz prestiżowej nominacji w Annecy przychodzi kolej na Festiwal Młode Horyzonty. Fantastyczny Angelo znajdzie się w Konkursie Głównym i zainauguruje 11. edycję wydarzenia. Polska widownia po raz pierwszy będzie miała okazję zobaczyć tę imponującą animację.

Reżyser Persepolis Vincent Paronnaud i Alexis Ducord łączą siły w stworzonej z rozmachem i pełnej humoru produkcji. Historia opowiedziana dwiema różnymi technikami animacji zaczyna się od płaskiego kreskówkowego stylu – to fantazja Angelo, w której alter ego bohatera jest umięśnionym i nieznającym strachu poszukiwaczem przygód. Większośc akcji rozgrywa się tu i teraz, a filmowa rzeczywistość jest przedstawiona barwną i dynamiczną animacją 3D.

Fantastyczny Angelo; reż. Alex­is Ducord, Vin­cent Paronnaud; Francja, Luksemburg 2024

W Fantastycznym Angelo śledzimy losy młodego chłopca podczas misji poszukiwania drogi do domu babci. Tytuł jest swego rodzaju hołdem dla niczym nieograniczonej sztuki animacji – wędrujemy przez magiczny las, baśniowe krainy i bezkres wyobraźni tytułowego bohatera. Film – napędzany zwariowanym tempem i podtrzymywany bogactwem światów oraz kreatywnością, która zręcznie wykorzystuje humor, archetypy z bajek i współczesne problemy – jest idealną propozycją nie tylko dla młodej widowni, ale także dorosłych.

Angelo rusza do chorej babci zupełnie jak Czerwony Kapturek, choć surrealistyczne elementy wydają się wzięte z Alicji w Krainie Czarów. Oba tropy są dobre, wkrótce pojawią się kolejne – pisze w recenzji dziennikarz kulturalny Gazety Wyborczej Piotr Guszkowski. Twórcy szukają klucza do dziecięcej wrażliwości w motywach czy obrazach utrwalonych w naszej świadomości przez literaturę i kino. (…) Chłopiec spotka też ptaka, a właściwie wiewióra, który od małego czuł się ptakiem. Wątek nawiązuje do baśni o brzydkim kaczątku, stając się wstępem do poruszenia kwestii poszukiwania własnej tożsamości – kontynuuje.

Wśród wielu wątków – trudnych jak choroba babci, śmieszno-gorzkich jak kryzys egzystencjalny nawigacji samochodowej – głównym pozostaje ekologia. Kluczowe przesłanie filmu, jak mówi w jednym z wywiadów sam Paronnaud, jest bardzo proste – jeśli uratujemy Ziemię, ona ocali nas.

To temat ogromnie ważny dla dzieci, bo to ich pokolenie słyszy, że wkrótce nastąpi koniec świata. To, co widzimy na całym globie, jest absurdalne: wszyscy chcą ratować Planetę, ale nic się w tej sprawie nie robi. Wręcz przeciwnie, dzieje się odwrotnie – opowiada reżyser. Naiwność, którą eksplorujemy w filmie, jest cenna, bo w obecnych czasach niczego nie chcielibyśmy bardziej niż powrócić do stanu naiwności i niewinności – dodaje.

Fantastyczny Angelo; reż. Alex­is Ducord, Vin­cent Paronnaud; Francja, Luksemburg 2024
Fantastyczny Angelo; reż. Alex­is Ducord, Vin­cent Paronnaud; Francja, Luksemburg 2024

Z komiksu na ekran

Film powstał na podstawie komiksu Winshlussa wydanego w Polsce pod tytułem W tajemniczym ciemnym lesie nakładem Kultury Gniewu. Pod pseudonimem Winshluss kryje się sam Vincent Paronnaud. Międzynarodowy rozgłos zdobył jako współreżyser głośnej ekranizacji Persepolis Marjane Satrapi, a także późniejszego Kurczaka ze śliwkami. Teraz zdecydował się na adaptację własnej powieści graficznej w duecie ze znanym z Zombiemillenium Alexisem Ducordem.

Polska premiera filmu zainauguruje 11. MFF Młode Horyzonty. Seans otwarcia festiwalu odbędzie się pierwszego dnia wydarzenia, czyli 28 września w warszawskim Kinie Muranów. Fantastyczny Angelo znajdzie się w Konkursie Głównym wśród najciekawszych rodzimych i międzynarodowych propozycji, z których najlepszą wybiorą zarówno jury, jak i publiczność.

Opis filmu

Angelo zawsze chciał podróżować, ale z pewnością nie spodziewał się, że tak szybko ruszy na pierwszą wyprawę. Kiedy jego rodzina w pośpiechu odjeżdża z postoju, a on zostaje pozostawiony samemu sobie, jest dość zagubiony. Las, do którego trafia, budzi dużo lęku – tu pojawia się armia czerwonych mrówek, tam kupa mchu okazuje się być zielonym stworem. Angelo chce za wszelką cenę opuścić krainę i w porę wręczyć babci uzdrawiający eliksir. Na swojej drodze spotka jednak wyjątkowo groźnego przeciwnika – robota Ultra, który zrobi wszystko, żeby dostać się do Źródła Życia.

Źródło wywiadu z twórcą: cineuropa.org

Młode Horyzonty online!

Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!

Zobacz program.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter