Konkurs filmowych odkryć – krok poza utarte ścieżki gatunków
Jako Młode Horyzonty robimy odważny krok poza utarte ścieżki gatunków. W sekcji składającej się z sześciu tytułów – Konkurs filmowych odkryć – pokazujemy, jak może wyglądać artystyczne kino dla młodej i dorosłej widowni. To filmy zachwycające wizualnie, podejmujące ważne tematy, przełamujące schematy w sposobie narracji i skłaniające do refleksji. Każdy z nich partnersko traktuje swoich odbiorców, ani na chwilę nie ulegając pokusie infantylizacji. Prezentujemy tytuły, które są warte uwagi bez względu na wiek i które otworzą przed publiką nowe filmowe horyzonty. Dajcie się zaczarować pięknym, nieoczywistym opowieściom i magii ruchomych obrazów!
W sekcji Konkurs filmowych odkryć zobaczycie filmy:
reż. Benoît Chieux, Belgia, Francja 2023
reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach, Francja, Włochy 2023
reż. Pablo Berger, Hiszpania, Francja 2023
reż. Soudade Kaadan, Francja, Wielka Brytania, Syria 2022
reż. Charlotte Regan, Wielka Brytania 2023
reż. Anika Mätzke, Niemcy 2023
10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty odbędzie się w dniach 30 września – 8 października oraz online 12 – 29 października.
Sirocco i Królestwo Wichrów, reż. Benoît Chieux, Belgia, Francja 2023
Inspirowana estetyką Studia Ghibli animacja Sirocco i Królestwo Wichrów (6–∞) to epicka przygoda jak ze snu. Surrealistyczna historia w niebiańskiej oprawie muzycznej Pabla Pico, oddającej atmosferę magicznego świata, na myśl przywołuje historię Alicji w Krainie Czarów. Uwięzione na kartach książki siostry Juliette i Carmen muszą odnaleźć legendarnego Sirocco, wywołującego huragany w Królestwie i budzącego postrach mieszkańców. Ta czarująca opowieść o sile siostrzeństwa, odwadze i współdziałaniu to triumf wyobraźni i debiut pełnometrażowy francuskiego reżysera Benoît Chieux’a. Film w pełni zasłużenie został doceniony nagrodą w plebiscycie publiczności na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.
Kurczak dla Lindy!, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach, Francja, Włochy 2023
Będzie z tego niezła draka – mała Linda chce kurczaka! I to nie byle jakiego, bo z przepisu, z którego korzystał jej tata. Zdobycie składników na kurczaka z paprykami, którego Linda pamięta z dzieciństwa, normalnie byłoby bułką z masłem. Niestety, wszystkie sklepy są pozamykane, bo ich pracownicy strajkują na ulicach. Kurczaka trzeba szukać gdzie indziej, na przykład na farmie. Sprawa szybko angażuje inne osoby: najlepszą przyjaciółkę Lindy i jej ciocię, Astrid, a także dzieci z sąsiedztwa. Duet reżyserski – Chiara Malta oraz Sébastien Laudenbach otrzymał za animację główną nagrodę za najlepszy film fabularny na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.
Pies i robot, reż. Pablo Berger, Hiszpania, Francja 2023
Pozbawiona dialogów, osadzona w nowojorskich realiach animacja, która zapewni nostalgiczną podróż w czasie śladami estetyki i muzyki lat 80. Pies i robot (8–∞) pokazuje, dlaczego warto dbać o swoje relacje i jak pielęgnować najpiękniejsze wspomnienia. Sympatycznemu, choć nieśmiałemu Psu doskwiera samotność, gdy pomocną dłoń wyciąga w jego stronę Robot. Niesamowicie pojemny w swej prostocie film powstał na podstawie powieści graficznej Sary Varon, jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich ilustratorek. To sentymentalna wyprawa dla dojrzałych widzów i historia z uniwersalnym przesłaniem dla tych młodszych. Wyreżyserowany przez Pabla Bergera film zyskał uznanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, zdobywając nagrodę Grand Prix w sekcji Contrechamp. Film miał światową premierę w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes (Special Screenings).
Nezouh, reż. Soudade Kaadan, Francja, Wielka Brytania, Syria 2022
Światowa premiera filmu Nezouh (12–∞) odbyła się na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, w sekcji Orizzonti Extra. Wyróżniono go wówczas nagrodą publiczności. Tytuł w języku arabskim w dosłownym tłumaczeniu oznacza „migrację”. Pocisk rakietowy uderzył w sufit domu 14-letniej Zeiny, mieszkanki ogarniętej wojną Syrii. Mama Zeiny myśli o niej i rozważa przeprowadzkę do innego, bezpieczniejszego kraju, ale tata, Moutaz, stanowczo nie chce opuszczać domu rodzinnego. W tym samym czasie w otworze wydrążonym w dachu mieszkania nieoczekiwanie pojawia się lina, którą spuścił rówieśnik dziewczyny, Amer. Rezolutny chłopak wnosi w codzienność bohaterki wiele nadziei i radości. Razem patrzą w niebo, oglądają filmy na projektorze, a ich rozmowy zdają się nie mieć końca. Okazuje się, że nawet w mniej sprzyjających okolicznościach nie warto rezygnować z marzeń i gonić za wolnością.
Georgie ma się dobrze, reż. Charlotte Regan, Wielka Brytania 2023
W uhonorowanym na Sundance Film Festival debiucie reżyserskim Georgie ma się dobrze (10–∞) przyglądamy się relacji 12-letniej dziewczynki z prawie obcym jej ojcem, w którego wciela się wielka nadzieja brytyjskiego kina Harris Dickinson, znany z W trójkącie. Zanim mężczyzna (a może wciąż chłopiec?) pojawi się w jej życiu, rezolutna i wygadana Georgie i tak „ma się dobrze”. Mieszka z wyimaginowanym wujkiem i zarabia na czynsz, kradnąc rowery z kolegą z sąsiedztwa. Wszystko to w dynamicznym rytmie miejskiej dżungli, z wideoklipową energią, ale i z wielką miłością do bohaterów, która udziela się widzom.
Jonja, reż. Anika Mätzke, Niemcy 2023
Zbliża się koniec wakacji, a 13-letnia Jonja nie była jeszcze na żadnym wyjeździe. Kiedy najlepszy przyjaciel zaprasza ją na rodzinną wycieczkę, nastolatka nie waha się ani chwili. Jej mama nic jednak o tym nie wie… Beztroska, pełna przygód wyprawa sprzyja zacieśnieniu więzi między nastolatkami, a w brzuchu zaczynają pojawiać się pierwsze motyle. Niestety, ucieczka przed mamą prędzej czy później wyjdzie jednak na jaw, a relacja z Paulem stanie pod znakiem zapytania. Jonja nie zapomni tych wakacji z wielu powodów.
Czytaj również
Młode Horyzonty online!
Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!