festiwal

Konkurs filmowych odkryć – krok poza utarte ścieżki gatunków

28/08/23
Kurczak dla Lindy!, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach

Jako Młode Horyzonty robimy odważny krok poza utarte ścieżki gatunków. W sekcji składającej się z sześciu tytułów – Konkurs filmowych odkryć – pokazujemy, jak może wyglądać artystyczne kino dla młodej i dorosłej widowni. To filmy zachwycające wizualnie, podejmujące ważne tematy, przełamujące schematy w sposobie narracji i skłaniające do refleksji. Każdy z nich partnersko traktuje swoich odbiorców, ani na chwilę nie ulegając pokusie infantylizacji. Prezentujemy tytuły, które są warte uwagi bez względu na wiek i które otworzą przed publiką nowe filmowe horyzonty.  Dajcie się zaczarować pięknym, nieoczywistym opowieściom i magii ruchomych obrazów!

W sekcji Konkurs filmowych odkryć zobaczycie filmy:

Sirocco i Królestwo Wichrów, reż. Benoît Chieux

Sirocco i Królestwo Wichrów, reż. Benoît Chieux, Belgia, Francja 2023

Inspirowana estetyką Studia Ghibli animacja Sirocco i Królestwo Wichrów (6–) to epicka przygoda jak ze snu. Surrealistyczna historia w niebiańskiej oprawie muzycznej Pabla Pico, oddającej atmosferę magicznego świata, na myśl przywołuje historię Alicji w Krainie Czarów. Uwięzione na kartach książki siostry Juliette i Carmen muszą odnaleźć legendarnego Sirocco, wywołującego huragany w Królestwie i budzącego postrach mieszkańców. Ta czarująca opowieść o sile siostrzeństwa, odwadze i współdziałaniu to triumf wyobraźni i debiut pełnometrażowy francuskiego reżysera Benoît Chieux’a. Film w pełni zasłużenie został doceniony nagrodą w plebiscycie publiczności na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Kurczak dla Lindy!, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach

Kurczak dla Lindy!, reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach, Francja, Włochy 2023

Będzie z tego niezła draka – mała Linda chce kurczaka! I to nie byle jakiego, bo z przepisu, z którego korzystał jej tata. Zdobycie składników na kurczaka z paprykami, którego Linda pamięta z dzieciństwa, normalnie byłoby bułką z masłem. Niestety, wszystkie sklepy są pozamykane, bo ich pracownicy strajkują na ulicach. Kurczaka trzeba szukać gdzie indziej, na przykład na farmie. Sprawa szybko angażuje inne osoby: najlepszą przyjaciółkę Lindy i jej ciocię, Astrid, a także dzieci z sąsiedztwa. Duet reżyserski – Chiara Malta oraz Sébastien Laudenbach  otrzymał za animację główną nagrodę za najlepszy film fabularny na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

Pies i robot, reż. Pablo Berger

Pies i robot, reż. Pablo Berger, Hiszpania, Francja 2023

Pozbawiona dialogów, osadzona w nowojorskich realiach animacja, która zapewni nostalgiczną podróż w czasie śladami estetyki i muzyki lat 80. Pies i robot (8–) pokazuje, dlaczego warto dbać o swoje relacje i jak pielęgnować najpiękniejsze wspomnienia. Sympatycznemu, choć nieśmiałemu Psu doskwiera samotność, gdy pomocną dłoń wyciąga w jego stronę Robot. Niesamowicie pojemny w swej prostocie film powstał na podstawie powieści graficznej Sary Varon, jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich ilustratorek. To sentymentalna wyprawa dla dojrzałych widzów i historia z uniwersalnym przesłaniem dla tych młodszych. Wyreżyserowany przez Pabla Bergera film zyskał uznanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, zdobywając nagrodę Grand Prix w sekcji Contrechamp. Film  miał światową premierę w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes (Special Screenings).

Nezouh, reż. Soudade Kaadan

Nezouh, reż. Soudade Kaadan, Francja, Wielka Brytania, Syria 2022

Światowa premiera filmu Nezouh (12–) odbyła się na ubiegłorocznym festiwalu w Wenecji, w sekcji Orizzonti Extra. Wyróżniono go wówczas nagrodą publiczności. Tytuł w języku arabskim w dosłownym tłumaczeniu oznacza „migrację”. Pocisk rakietowy uderzył w sufit domu 14-letniej Zeiny, mieszkanki ogarniętej wojną Syrii. Mama Zeiny myśli o niej i rozważa przeprowadzkę do innego, bezpieczniejszego kraju, ale tata, Moutaz, stanowczo nie chce opuszczać domu rodzinnego. W tym samym czasie w otworze wydrążonym w dachu mieszkania nieoczekiwanie pojawia się lina, którą spuścił rówieśnik dziewczyny, Amer. Rezolutny chłopak wnosi w codzienność bohaterki wiele nadziei i radości. Razem patrzą w niebo, oglądają filmy na projektorze, a ich rozmowy zdają się nie mieć końca. Okazuje się, że nawet w mniej sprzyjających okolicznościach nie warto rezygnować z marzeń i gonić za wolnością.

Georgie ma się dobrze, reż. Charlotte Regan

Georgie ma się dobrze, reż. Charlotte Regan, Wielka Brytania 2023

W uhonorowanym na Sundance Film Festival debiucie reżyserskim Georgie ma się dobrze (10–) przyglądamy się relacji 12-letniej dziewczynki z prawie obcym jej ojcem, w którego wciela się wielka nadzieja brytyjskiego kina Harris Dickinson, znany z W trójkącie. Zanim mężczyzna (a może wciąż chłopiec?) pojawi się w jej życiu, rezolutna i wygadana Georgie i tak „ma się dobrze”. Mieszka z wyimaginowanym wujkiem i zarabia na czynsz, kradnąc rowery z kolegą z sąsiedztwa. Wszystko to w dynamicznym rytmie miejskiej dżungli, z wideoklipową energią, ale i z wielką miłością do bohaterów, która udziela się widzom.

Jonja, reż. Anika Mätzke

Jonja, reż. Anika Mätzke, Niemcy 2023

Zbliża się koniec wakacji, a 13-letnia Jonja nie była jeszcze na żadnym wyjeździe. Kiedy najlepszy przyjaciel zaprasza ją na rodzinną wycieczkę, nastolatka nie waha się ani chwili. Jej mama nic jednak o tym nie wie… Beztroska, pełna przygód wyprawa sprzyja zacieśnieniu więzi między nastolatkami, a w brzuchu zaczynają pojawiać się pierwsze motyle. Niestety, ucieczka przed mamą prędzej czy później wyjdzie jednak na jaw, a relacja z Paulem stanie pod znakiem zapytania. Jonja nie zapomni tych wakacji z wielu powodów.

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter