festiwal

Młode Horyzonty nie tylko dla młodych – nagradzane tytuły dla dorosłej publiki na 10. edycji festiwalu

23/08/23
Tótem, reż. Lila Avilés

Jedyne w swoim rodzaju święto młodych widzów, czyli 10. MFF Młode Horyzonty, już wkrótce. Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna – pierwsza pod nowym szyldem. Młode Horyzonty to, jak dawniej Kino Dzieci, bogactwo filmów dla młodej i najmłodszej publiki. W tym roku jednak jeszcze wyraźniej niż w poprzednich edycjach stawiamy akcent na produkcje skierowane do widzów dorastających, a także dorosłych.

20 miast, ponad 160 filmów, 13 sekcji tematycznych. Młode Horyzonty to festiwal, który łączy pasję do kina z misją uwrażliwiania młodej widowni na jakościowe produkcje. Unikatowy repertuar obejmuje zarówno filmy aktorskie, animowane, jak i dokumentalne. Festiwal rozwija również wyjątkowy program dla dorosłej publiki kina artystycznego. W repertuarze tytuły pobudzające wyobraźnię i docenione na międzynarodowych festiwalach, a także nowość tegorocznej odsłony – wyjątkowa sekcja dla dorosłych widzów pod egidą Nowych Horyzontów.

Dla widzów poszukujących

Jako Młode Horyzonty robimy odważny krok poza utarte ścieżki gatunków. W sekcji składającej się z sześciu tytułów – Konkursie filmowych odkryć – pokazujemy, jak może wyglądać artystyczne kino dla młodej i dorosłej widowni. To filmy zachwycające wizualnie, podejmujące ważne tematy, przełamujące schematy w sposobie narracji i skłaniające do refleksji. Każdy z nich partnersko traktuje swoich odbiorców, ani na chwilę nie ulegając pokusie infantylizacji. Prezentujemy tytuły, które są warte uwagi bez względu na wiek i które otworzą przed publiką nowe filmowe horyzonty. Dajcie się zaczarować pięknym, nieoczywistym opowieściom i magii ruchomych obrazów!

Pies i robot, reż. Pablo Berger

Pies i robot, reż. Pablo Berger, Hiszpania, Francja 2023

Pozbawiona dialogów, osadzona w nowojorskich realiach animacja, która zapewni nostalgiczną podróż w czasie śladami estetyki i muzyki lat 80. Pies i robot (8–) pokazuje, dlaczego warto dbać o swoje relacje i jak pielęgnować najpiękniejsze wspomnienia. Sympatycznemu, choć nieśmiałemu Psu doskwiera samotność, gdy pomocną dłoń wyciąga w jego stronę Robot. Niesamowicie pojemny w swej prostocie film powstał na podstawie powieści graficznej Sary Varon, jednej z najbardziej rozpoznawalnych amerykańskich ilustratorek. To sentymentalna wyprawa dla dojrzałych widzów i historia z uniwersalnym przesłaniem dla tych młodszych. Wyreżyserowany przez Pabla Bergera film zyskał uznanie na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, zdobywając nagrodę Grand Prix w sekcji Contrechamp. Film miał światową premierę w ramach tegorocznego festiwalu w Cannes (Special Screenings).

Georgie ma się dobrze, reż. Charlotte Regan

Georgie ma się dobrze, reż. Charlotte Regan, Wielka Brytania 2023

W uhonorowanym na Sundance Film Festival debiucie reżyserskim Georgie ma się dobrze (10–) przyglądamy się relacji 12-letniej dziewczynki z prawie obcym jej ojcem, w którego wciela się wielka nadzieja brytyjskiego kina Harris Dickinson, znany z W trójkącie. Zanim mężczyzna (a może wciąż chłopiec?) pojawi się w jej życiu, rezolutna i wygadana Georgie i tak „ma się dobrze”. Mieszka z wyimaginowanym wujkiem i zarabia na czynsz, kradnąc rowery z kolegą z sąsiedztwa. Wszystko to w dynamicznym rytmie miejskiej dżungli, z wideoklipową energią, ale i z wielką miłością do bohaterów, która udziela się widzom.

Sirocco i Królestwo Wichrów, reż. Benoît Chieux

Sirocco i Królestwo Wichrów, reż. Benoît Chieux, Belgia, Francja 2023

Inspirowana estetyką Studia Ghibli animacja Sirocco i Królestwo Wichrów (6–) to epicka przygoda jak ze snu. Surrealistyczna historia w niebiańskiej oprawie muzycznej Pabla Pico, oddającej atmosferę magicznego świata, na myśl przywołuje historię Alicji w Krainie Czarów. Uwięzione na kartach książki siostry Juliette i Carmen muszą odnaleźć legendarnego Sirocco, wywołującego huragany w Królestwie i budzącego postrach mieszkańców. Ta czarująca opowieść o sile siostrzeństwa, odwadze i współdziałaniu to triumf wyobraźni i debiut pełnometrażowy francuskiego reżysera Benoît Chieux’a. Film w pełni zasłużenie został doceniony nagrodą w plebiscycie publiczności na tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy.

W sekcji Konkurs filmowych odkryć zobaczycie filmy:

Dla widzów dorosłych

Z wydarzeniem wizjonerów kina – MFF Nowe Horyzonty łączy nas nie tylko idea pokazywania polskiej widowni artystycznych produkcji, ale również prezentowanie filmów o relacjach rodzinnych, coming of age, szukaniu własnego „ja”, porozumienia i wspólnego języka mimo pokoleniowych różnic. Właśnie dlatego spośród tegorocznego programu festiwalu Nowe Horyzonty wybraliśmy tytuły nagradzane czy wyróżnione w Cannes, Berlinie czy na Sundance, które zaprezentujemy w sekcji Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych, która zastąpi dawną „Dużym Okiem”. Wśród pięciu niezwykłych pełnych metraży skierowanych do dojrzałej publiki znajdą się wyłącznie prawdziwe perełki.

Monster, reż. Hirokazu Koreeda

Monster, reż. Hirokazu Koreeda, Japonia 2023

Nagrodzony za scenariusz na festiwalu w Cannes Monster (16–) to najnowszy film Hirokazu Koreedy. Samotna matka dostrzega dziwne zachowania syna, podejrzewa nauczyciela o znęcanie się nad nim, ale dyrekcja szkoły nie reaguje… Monster jest czymś więcej niż portretem dzieciństwa czy krytyką japońskiego systemu edukacji. To film o tym, jak szybko wydajemy osądy, nie znając kontekstu, nie chcąc słuchać argumentów drugiej strony. Autor Złodziejaszków pozostaje czułym i uważnym obserwatorem ludzkich przyjaźni i rodzinnych więzów, ubierając je w mądre i niezwykle empatyczne kino.

Tótem, reż. Lila Avilés

Tótem, reż. Lila Avilés, Meksyk, Dania, Francja 2023

Wyróżniony na Berlinale Nagrodą Jury Ekumenicznego olśniewający film, który w jednym dniu, w jednym domu mieści cały wszechświat. Tótem (16–) to intymny obraz, w którym rodzinny chaos – paradoksalnie – okazuje się częścią większego porządku świata. Naturalnie następują po sobie życie i śmierć, czas burz i wyciszenia, a tragedie niszczą i wiążą jednocześnie. Z okruchów codzienności, ze sposobu, w jaki zagracony dom jest oświetlony, z dziecięcych obserwacji meksykańska twórczyni buduje swój totem: filmowy mit, portret przodka, obraz łączący żywych z duchami.

Cicha dziewczyna, reż. Colm Bairéad

Cicha dziewczyna, reż. Colm Bairéad, Irlandia 2022

Nominowany do Oscara, przepiękny, nastrojowy, zrealizowany w irlandzkich plenerach debiut fabularny Cicha dziewczyna (16–) to opowieść o 12-letniej Cáit, która trafia do swoich krewnych na wsi. Dotąd zamknięta, nieco przygaszona dziewczyna zaczyna otwierać się na świat i zgłębiać tajemnice nowego domu. Nagrodzona na Berlinale w 2022 roku produkcja w niezwykły sposób kreuje atmosferę, magnetyzuje niedopowiedzeniem i wspaniałą pracą kamery. To ciepła, przejmująca, empatyczna opowieść o nieoczywistych więziach między dzieckiem i dorosłymi, a także o niewinności dzieciństwa.

W sekcji Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych zobaczycie filmy:

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter