festiwal

Nadchodzi 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty!

10/08/23
Cicha dziewczyna, reż. Colm Bairéad

20 miast, ponad 160 filmów, 13 sekcji tematycznych i masa nowości. Dziesiąty rok z rzędu zapraszamy na jedyne w swoim rodzaju święto młodych widzów i dorastających kinomanów. Ta edycja jest dla nas wyjątkowa nie tylko z powodu jubileuszu, który obchodzimy, ale również dlatego, że po raz pierwszy działamy pod nowym szyldem. Na festiwal filmowy dla młodej publiki zapraszamy już nie jako Kino Dzieci, a Młode Horyzonty.

Tegoroczna, 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty odbędzie się w dniach 30 września – 8 października w kilkudziesięciu kinach, w 20 polskich miastach. Od 12 do 29 października ponad połowa programu będzie dostępna również online. Hybrydowa formuła naszego wydarzenia jest już tradycją, dzięki której widzowie mają szeroki dostęp do wartościowych filmów przez niemal cały miesiąc.

MFF Młode Horyzonty to wydarzenie skierowane do dzieci od 4. roku życia oraz ich opiekunów. W trakcie festiwalu prezentujemy bogaty repertuar jakościowych, dostosowanych do wieku produkcji dla najmłodszych. Dodatkowo, w tym roku jeszcze bardziej niż w poprzednich latach rozwijamy tę odsłonę kina, która jest skierowana do nastoletniej widowni. Szeroką ofertą tytułów i nowym wizerunkiem podkreślamy, że dorastająca publiczność ma powody, by z nami zostać.

Co zaprezentujemy?

Od początku działalności festiwalowi przyświeca misja upowszechniania wartościowego kina i uwrażliwiania młodej widowni na jego walory. W programie znajdzie się 13 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji wypełnionych filmami aktorskimi, animowanymi i dokumentami.

Festiwal otworzy polska premiera – zachwycająca i przezabawna animacja dla całej rodziny – „Pati i klątwa Posejdona”. Najnowszy film twórców hitu „Nel i tajemnica Kurokota” porwie widzów w pełną przygód podróż po starożytnej Grecji u boku nieustraszonej myszki Pati i jej kociego przyjaciela Sama.

Pati i klątwa Posejdona, reż. David Alaux

W programie, w ramach Konkursu głównego, pojawią się najciekawsze polskie i międzynarodowe produkcje, z których większość nie trafiła jeszcze do krajowej dystrybucji. Zarówno jury, jak i publiczność z Warszawy oraz Wrocławia w plebiscycie wskażą najlepszy film festiwalu. Składy jurorskie ocenią również propozycje w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć. W tym ostatnim – w którym po raz pierwszy w historii festiwalu głos zabierze także jury złożone z młodych kinomanów – znajdą się tytuły odważne, zachwycające wizualnie, podejmujące istotne tematy, docenione na międzynarodowych festiwalach (Annecy International Animation Film Festival czy Sundance Film Festival), a wreszcie takie, które – choć fabularnie dostosowane do młodej widowni – otworzą nowe filmowe horyzonty również przed dorosłą publicznością.

Sea Sparkle, reż. Domien Huyghe

Zostając w tematyce dojrzałych widzów, w tym roku z myślą o nich przygotowaliśmy wyjątkową sekcję. Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych to selekcja pięciu tytułów z tegorocznego programu MFF mBank Nowe Horyzonty, z którym łączy nas nie tylko idea pokazywania widowni artystycznego kina, ale również tematy związane z relacjami rodzinnymi, wchodzeniem w dorosłość, szukaniem własnego „ja”, porozumienia i wspólnego języka mimo pokoleniowych różnic.

Jak co roku zabierzemy widzów Młodych Horyzontów w filmową podróż do wybranego kraju. Tym razem wyruszymy do Francji. W sekcji Bonjour cinéma! – francuskie animacje, przygotowanej w partnerstwie z Instytutem Francuskim w Polsce, znajdą się wielokrotnie nagradzane na festiwalach, unikatowe, wyróżniające się na tle europejskiej kultury dla młodych widzów produkcje.

Szczególne filmy na szczególną okazję

Wśród nowych sekcji jedna będzie zdecydowanie wyjątkowa. Z okazji 10. urodzin MFF Młode Horyzonty w programie pojawi się specjalna część jubileuszowa, która zabierze widzów w podróż do przeszłości, czyli do świata filmów z minionych edycji festiwalu. Choć wybór nie był łatwy, udało nam się wyselekcjonować po jednym tytule z każdego roku i stworzyć listę dziewięciu filmów, które zapragnęliśmy przypomnieć podczas tegorocznej edycji.

Nie samym kinem żyje widz

Jesteśmy przekonani, że jakościowe filmy wspierają naszą widownię w poznawaniu świata, ale jak co roku wzbogaciliśmy program o: spotkania z twórcami filmów i aktorami, wstępy do filmów przygotowane przez edukatorów oraz ekspertów, warsztaty, kreatywne zabawy, a także materiały towarzyszące filmom online.

proj. Muflon Studio

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter