festiwal

Podsumowanie 10. edycji Festiwalu Młode Horyzonty

16/04/24
zdj. Michał Mroczkowski

20 miast, ponad 160 tytułów w ramach 13 sekcji tematycznych, niezapomniane chwile pełne filmowej magii, śmiechu i wzruszeń. Tak możemy podsumować dziesiątą, jubileuszową edycję MFF Młode Horyzonty, jedyne w swoim rodzaju święto młodych widzów i dorastających kinomanów, które w tym roku odbyło się w dniach 30 września – 8 października w kinach w całej Polsce. Ogromna większość bo aż 106 filmów znalazło się również w odsłonie online festiwalu, która wystartowała 10 października, a dzięki której nasi widzowie przez niemal miesiąc mieli szeroki dostęp do wartościowych filmów na platformie VOD Młodych Horyzontów.

Dziesiąta edycja była wyjątkowa nie tylko z powodu jubileuszu, ale również dlatego, że po raz pierwszy działaliśmy pod nowym szyldem, jako Młode Horyzonty. Nową nazwę i towarzyszące jej zmiany wizerunkowe połączyliśmy z rozszerzeniem propozycji dla starszych odbiorców, dzięki czemu zarówno kilkuletni, jak i nastoletni widzowie mogli znaleźć dla siebie unikalną ofertę filmową.

fot. Wojciech Chrubasik

Co zaprezentowaliśmy?

W programie znalazło się 13 zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo sekcji, wypełnionych animacjami jak również filmami aktorskimi i dokumentalnymi z całego świata. Festiwal otworzyła przygodowa animacja dla najmłodszych Pati i Klątwa Posejdona ( reż. David Alaux; Francja 2023), starszą widownię przywitała wyczekiwana i okrzyknięta arcydziełem produkcja słynnego Studia Ghibli Chłopiec i Czapla (reż. Hayao Miyazaki; Japonia 2023).

W ramach Konkursu Głównego zaprezentowaliśmy 10 najciekawszych polskich i międzynarodowych produkcji, z których aż 8 miało swoją polską premierę na naszym festiwalu. Nie zabrakło również tradycyjnie propozycji w Konkursie Dokumentów i Konkursie Filmowych Odkryć. W tym ostatnim, po raz pierwszy w historii festiwalu, głos zabrało także jury złożone z młodych kinomanów.

Jak co roku zabraliśmy naszych widzów w filmową podróż do wybranego kraju. Tym razem, z sekcją Bonjour cinéma! – francuskie animacje, wyruszyliśmy do Francji. Łączące zabawę z tematami aktualnymi i ważkimi, filmy z Norwegii i Islandii, zaprezentowaliśmy w sekcji Między Fiordami. Z myślą o towarzyszących młodym widzom dorosłych, przygotowaliśmy również sekcję Nowe Horyzonty – selekcję pięciu wyjątkowych tytułów z tegorocznego programu MFF Nowe Horyzonty.

fot. Wojciech Chrubasik

Nagrodzone filmy

Podczas uroczystej gali zamknięcia w Kinotece, jury ogłosiło zwycięzców we wszystkich konkursowych kategoriach. Twórcy zwycięskich filmów otrzymali statuetki stworzone przez warszawskie studio ceramiczne FENEK.

Decyzją publiczności najlepszym filmem Konkursu Głównego 10. MFF Młode Horyzonty został film Szkoła Magicznych Zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka (reż. Sven Unterwaldt Jr.; Niemcy 2022). Na drugim miejscu uplasował się polski tytuł O Psie, który Jeździł Koleją (reż. Magdalena Nieć; Polska 2023). Ostatnie miejsce na podium zajęła Mama Mu na Gwiazdkę (reż. Christian Ryltenius; Szwecja 2023).

Po raz kolejny w historii festiwalu została przyznana Nagroda Specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego pełnometrażowego filmu dla młodej widowni. Jury w składzie: Agnieszka Dziedzic, Piotr Szczepanowicz, Marek Piestrak przyznało nagrodę filmowi O Psie, który Jeździł Koleją.

Zobacz jak spędziliśmy te 9 dni festiwalu

Jury Konkursu głównego w składzie: Urszula Urzędowska, Kristoffer Rus, Anna Błaszczyk przyznało nagrodę animacji Wielka Przygoda Niny (reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli; Francja 2023). Temu samemu tytułowi jury Zespołu Edukatorów Filmowych w składzie: Agnieszka Dziedzic, Piotr Szczepanowicz, Marek Piestrak przyznało nagrodę Znak Jakości ZEF.

Wyróżnienie ZEF-u otrzymał również film Sea Sparkle (reż. Domien Huyghe; Belgia, Niderlandy 2023), któremu nagrodę przyznało także Jury ECFA (European Children’s Film Association), oceniające filmy z Konkursu Głównego, w składzie: Markéta Pášmová, Janne Vierthoraz oraz Kärt Väinola.

 

zdj. Wojciech Chrubasik

W ramach Konkursu Filmowych Odkryć jury w składzie: Katarzyna Kasia, Kuba Mikurda, Katarzyna Borowiecka przyznało nagrodę filmowi Georgie ma się dobrze (reż. Charlotte Regan; Wielka Brytania 2023). Wyróżnienie przypadło animacji Kurczak dla Lindy! (reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach; Francja, Włochy 2023).

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii głos zabrakło również Jury Młodych w składzie: Maja Kurowska, Juliusz Korczyński, Irena Goldstein, Olga Żornaczuk, Krysia Zagroba-Kocewiak. Nagrodę otrzymała animacja Pies i Robot (reż. Pablo Berger; Hiszpania, Francja 2023).
Jury Młodych wyróżniło także film Nezouh (reż. Soudade Kaadan; Francja, Wielka Brytania, Syria 2022).

Jury Konkursu Dokumentów w składzie: Iwona Zabielska-Stadnik, Piotr Stasik, Iga Kazimierczyk przyznało nagrodę krótkometrażowemu filmowi Światło (reż. Sarah Lederman; Belgia 2022).

zdj. Michał Mroczkowski

Tradycyjnie już pokazom filmowym towarzyszyły liczne spotkania z twórcami i aktorami, seanse z muzyką na żywo, pobudzające kreatywność warsztaty oraz wstępy do filmów przygotowane przez edukatorów oraz ekspertów. Nasi widzowie po raz pierwszy w historii festiwalu mieli również możliwość zanurzyć się cyfrowym placu zabaw w ramach MediaLabu odbywającego się w Muzeum Etnograficznym, w którym, dzięki wirtualnej rzeczywistości, mogli nie tylko zobaczyć filmy ale również stać się ich bohaterem, stworzyć własną animację czy spróbować swoich sił w tworzeniu efektów specjalnych.

 

Zobacz jak bawiliśmy się na MediaLabie i warsztatach artystycznych

zdj. Wojciech Chrubasik

Młode Horyzonty online!

Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!

Zobacz program.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter