Bilety na 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty już w sprzedaży. Zobacz program!
Wystartowała sprzedaż biletów na 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Młode Horyzonty. Jubileuszowa edycja, organizowanego przez Stowarzyszenie Nowe Horyzonty wydarzenia dla młodych i dorastających widzów, ponownie odbędzie się w formule hybrydowej. Filmy z repertuaru festiwalowego zobaczycie od 30 września do 8 października w kinach w 20 polskich miastach, a od 12 do 29 października na platformie vod.
10. odsłona festiwalu to aż 167 wyjątkowych tytułów. W tym roku wydarzenie zainaugurują dwa filmy. Przezabawna animacja Pati i klątwa Posejdona (5–10 lat, reż. David Alaux, Francja 2023) to nasza propozycja skierowana do najmłodszych. Dla starszej publiki festiwal otworzy okrzyknięty arcydziełem film Chłopiec i czapla (12-∞ lat, reż. Hayao Miyazaki, Japonia 2023). Oba tytuły pojawią się na festiwalu premierowo w Polsce. Całe wydarzenie zwieńczy uroczysta gala wręczenia nagród wraz z seansem zestawu ujmujących, wykonanych oryginalną techniką wycinanki, animacji Baśnie Lotte Reiniger (6–∞, reż. Lotte Reiniger, Wielka Brytania 1954) z muzyką na żywo.
Repertuar w pigułce
Filmy aktorskie pełno- i krótkometrażowe, animacje czy dokumenty dla widowni w wieku od 3 lat pogrupowane zostały w tym roku na 13 sekcji, zróżnicowanych tematycznie i gatunkowo.
W ramach Konkursu głównego zobaczymy najciekawsze polskie oraz międzynarodowe produkcje, spośród których zarówno jury, jak i publiczność wybiorą najlepszy film. Jurorzy ocenią również tytuły w Konkursie dokumentów i Konkursie filmowych odkryć.
Zabierzemy widzów w podróż na północ z sekcją Między fiordami – filmy z Norwegii i Islandii. Na dłużej zatrzymamy się nad Sekwaną z Bonjour cinéma! – francuskie animacje. Grą w zielone przypomnimy o tym, jak ważna jest troska o środowisko i edukacja przyrodnicza. Miłośnikom niedługich form opowiemy Krótkie historie, a molom książkowym damy zostać Z nosem w książkach, grając świetne adaptacje i ekranizacje. Filmowym łasuchom zaserwujemy wyborne tytuły – Smacznego! W sekcjach Nasza klasyka i Festiwalowi ulubieńcy zaprezentujemy najlepsze produkcje docenione przez jury konkursów w poprzednich latach i uwielbiane przez widzów. Dla tych, którzy chcą wspólnie z nami świętować okrągłe urodziny, przygotowaliśmy coś specjalnego: Mamy 10 lat – sekcja jubileuszowa. Wreszcie Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych, czyli wyjątkowe produkcje o relacjach międzypokoleniowych wybrane z tegorocznego repertuaru festiwalu mBank Nowe Horyzonty. By nasze wydarzenie było coraz szerzej dostępne, w programie uwzględniliśmy pokazy przyjazne sensorycznie oraz pokazy z audiodeskrypcją.
Wiemy, że nasze pokazy filmowe wyzwalają w młodych twórczą energię. Jak co roku i tym razem zadbaliśmy o to, by mądrze ją spożytkować, proponując moc atrakcji towarzyszących seansom. Zaproszeni artyści i eksperci przygotowali zajęcia kreatywne, podczas których będziemy budować domki dla biedronek, rysować komiksy czy malować na wodzie techniką ebru. Program festiwalu wzbogaciliśmy też o: spotkania z twórcami filmów i aktorami, wstępy do filmów przygotowane przez edukatorów i bogactwo materiałów online. Dla miłośników nowinek technologicznych przygotowaliśmy MediaLab – cyfrowy plac zabaw, który pozwoli zgłębić świat filmu, gier i wirtualnej rzeczywistości.
Przygotowaliśmy również cykl dyskusji po projekcjach filmów z sekcji Nowe Horyzonty – filmy dla towarzyszących młodym widzom dorosłych. Cykl zainauguruje seans Cichej dziewczyny (16–∞ lat, reż. Colm Bairéad, Irlandia 2022) 19 września w Kinie Muranów, po którym odbędzie się spotkanie z Natalią de Barbaro – psycholożką i autorką bestsellerowej Czułej przewodniczki oraz Przędzy. Po seansie filmu Totem (16–∞ lat, reż. Lila Avilés, Meksyk, Dania, Francja 2023) będziemy rozmawiać z Anją Franczak, założycielką Instytutu Dobrej Śmierci, profesjonalną towarzyszką w żałobie (2 października, Kino Muranów), a projekcję filmu Monster (16–∞ lat, reż. Hirokazu Koreeda, Japonia 2023) zwieńczy spotkanie z Joanną Szulc – dziennikarką z wykształceniem socjologicznym i psychologicznym, ekspertką Newsweeka Psychologii – Dziecka i Nastolatka, autorką książek dla rodziców (5 października, Kinoteka).
Bilety już w sprzedaży!
Bilety na seanse stacjonarne można kupić w kasach oraz na stronach internetowych kin festiwalowych. Zakupu pojedynczych dostępów oraz karnetów umożliwiających uczestnictwo w festiwalu online można dokonać poprzez stronę nowehoryzonty.pl/mlodevod
Gdzie jesteśmy?
Stacjonarna edycja festiwalu Młode Horyzonty rozpocznie się 30 września i potrwa do 8 października.
Seanse odbędą się w 20 miastach i aż 7 kinach w Warszawie:
- Kino Muranów (ul. Gen. W. Andersa 5);
- Kinoteka (pl. Defilad 1);
- Kino Wisła (pl. Wilsona 2);
- Kino Ada (ul. ks. J. Chrościckiego 14);
- Kinokawiarnia Stacja Falenica (ul. Patriotów 44b);
- Terminal Kultury Gocław (ul. Jana Nowa Jeziorańskiego 24);
- Służewski Dom Kultury (ul. Bacha 15);
- Muzeum Etnograficzne (ul. Kredytowa 1) – MediaLab.
Czytaj również
Młode Horyzonty online!
Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!