Znamy laureatów 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty
Stacjonarna odsłona 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty dobiegła końca. W sobotę, 7 października, podczas uroczystej gali w Kinotece, ogłosiliśmy zwycięzców tegorocznej edycji we wszystkich kategoriach. Twórcy zwycięskich tytułów otrzymali statuetki stworzone przez warszawskie studio FENEK. Poznajcie laureatów tegorocznej edycji festiwalu!
Nagroda w plebiscycie publiczności
W tegorocznym plebiscycie udział wzięli widzowie oraz widzki z Warszawy oraz Wrocławia. Decyzją publiczności najlepszym filmem Konkursu głównego został film Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka (reż. Sven Unterwaldt Jr.; Niemcy 2022). Na drugim miejscu uplasował się polski tytuł O psie, który jeździł koleją (reż. Magdalena Nieć; Polska 2023). Ostatnie miejsce na podium zajęła Mama Mu na Gwiazdkę (reż. Chrisitan Ryltenius; Szwecja 2023).
Po raz kolejny w historii festiwalu została przyznana Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego pełnometrażowego filmu dla młodej widowni. Jury w składzie: Agnieszka Dziedzic, Piotr Szczepanowicz, Marek Piestrak przyznało nagrodę filmowi O psie, który jeździł koleją (reż. Magdalena Nieć; Polska 2023). W uzasadnieniu werdyktu czytamy:
Za twórcze nawiązanie do kultowej książki oraz zbudowanie emocjonującej historii, która opowiada o budowaniu międzypokoleniowej wspólnoty wokół szlachetnego celu.
Konkurs główny
Jury Konkursu głównego w składzie: Urszula Urzędowska, Kristoffer Rus, Anna Błaszczyk przyznało nagrodę filmowi Wielka przygoda Niny (reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli; Francja 2023), uzasadniając:
Dobry scenariusz, piękna forma, oryginalne połączenie światów, między innymi dzieciństwa i dorosłości. Wielka przygoda na ważny temat!
Ten sam tytuł otrzymał znak jakości Zespół Edukatorów Filmowych:
za wyjątkową wrażliwość, empatię i poczucie humoru oraz przemyślane spojrzenie na problem utraty pracy przez jednego z członków rodziny.
ZEF wyróżnił film Sea Sparkle (reż. Domien Huyghe; Belgia, Niderlandy 2023)
za ukazanie, jak w niebanalny sposób przy pomocy medium filmowego, a jednocześnie z perspektywy dorastającej nastolatki, można przedstawić arcytrudny temat przepracowania traumy po stracie bliskiej osoby. Dzięki historii mocno osadzonej w rzeczywistości, a zarazem balansującej między tym, co prawdziwe, a tym, co wydaje się dziewczynie, odbiorca w bardzo płynny sposób utożsamia się i współdoświadcza dylematów głównej bohaterki.
Jury ECFA (European Children’s Film Association), oceniające filmy z Konkursu głównego, w składzie: Markéta Pášmová, Janne Vierth, Kärt Väinola również przyznało nagrodę filmowi Sea Sparkle. Werdykt brzmiał:
Mocna historia z wyraźną dziecięcą perspektywą. Poruszona w filmie uniwersalna tematyka ukazana jest w sposób piękny, szczery i autentyczny.
Konkurs filmowych odkryć
Jury w składzie: Katarzyna Kasia, Kuba Mikurda, Katarzyna Borowiecka przyznało nagrodę filmowi Georgie ma się dobrze (reż. Charlotte Regan; Wielka Brytania 2023)
za empatyczną opowieść o przeżywaniu żałoby i trudach narodzin nowej relacji. Za połączenie codzienności z magią, niesłychaną energię ekranową, wspaniałe kreacje aktorskie oraz happy end.
Wyróżnienie przypadło animacji Kurczak dla Lindy! (reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach; Francja, Włochy 2023).
Za intrygującą formę plastyczną, połączenie poczucia humoru, zmysłu obserwacji i autorskiego języka wizualnego. Za opowieść o tym, jak w trudnej sytuacji powstaje wspierająca wspólnota (choć my wybralibyśmy danie wegetariańskie).
Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii głos zabrakło również Jury Młodych Horyzontów w składzie: Maja Kurowska, Juliusz Korczyński, Irena Goldstein, Olga Żornaczuk, Krysia Zagroba-Kocewiak. Nagrodę otrzymała animacja Pies i Robot (reż. Pablo Berger; Hiszpania, Francja 2023). Film ujął Jury nowatorskim podejściem do uniwersalnego problemu relacji, odtworzeniem żywej atmosfery miasta oraz wyrazistością historii mimo braku dialogów.
Jury Młodych Horyzontów wyróżniło także film Nezouh (reż. Soudade Kaadan; Francja, Wielka Brytania, Syria 2022)
za subtelne podejście do trudnego tematu wojny, psychologicznie pogłębiony obraz rodziny w sytuacji granicznej oraz zniuansowaną krytykę tradycyjnych wartości patriarchalnego modelu bliskowschodniego społeczeństwa.
Konkurs dokumentów
Jury w składzie: Iwona Zabielska-Stadnik, Piotr Stasik, Iga Kazimierczyk przyznało nagrodę filmowi Światło (reż. Sarah Lederman; Belgia 2022).
Za pokazanie, że o stracie, traumie, żałobie można rozmawiać i żyć bez lęku oraz pozostać po stronie życia a nie smutku, rezygnacji, rozpaczy. Za pokazanie siły i mocy wsparcia, bliskości, miłości – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.
Gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom zwycięskich filmów. Część nagrodzonych tytułów będzie również dostępna na naszej platformie podczas festiwalu online. Już dziś zapraszamy do oglądania 10. MFF Młode Horyzonty od 8 do 29 października.
10. MFF Młode Horyzonty online
Czytaj również
Młode Horyzonty online!
Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!