festiwal

Znamy laureatów 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty

09/10/23
fot. Michał Mroczkowski

Stacjonarna odsłona 10. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty dobiegła końca. W sobotę, 7 października, podczas uroczystej gali w Kinotece, ogłosiliśmy zwycięzców tegorocznej edycji we wszystkich kategoriach. Twórcy zwycięskich tytułów otrzymali statuetki stworzone przez warszawskie studio FENEK. Poznajcie laureatów tegorocznej edycji festiwalu!

Nagroda w plebiscycie publiczności

W tegorocznym plebiscycie udział wzięli widzowie oraz widzki z Warszawy oraz Wrocławia. Decyzją publiczności najlepszym filmem Konkursu głównego został film Szkoła magicznych zwierząt. Tajemnica szkolnego podwórka (reż. Sven Unterwaldt Jr.; Niemcy 2022). Na drugim miejscu uplasował się polski tytuł O psie, który jeździł koleją (reż. Magdalena Nieć; Polska 2023). Ostatnie miejsce na podium zajęła Mama Mu na Gwiazdkę (reż. Chrisitan Ryltenius; Szwecja 2023).

fot. Michał Mroczkowski

Po raz kolejny w historii festiwalu została przyznana Nagroda specjalna Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego pełnometrażowego filmu dla młodej widowni. Jury w składzie: Agnieszka Dziedzic, Piotr Szczepanowicz, Marek Piestrak przyznało nagrodę filmowi O psie, który jeździł koleją (reż. Magdalena Nieć; Polska 2023). W uzasadnieniu werdyktu czytamy:

Za twórcze nawiązanie do kultowej książki oraz zbudowanie emocjonującej historii, która opowiada o budowaniu międzypokoleniowej wspólnoty wokół szlachetnego celu. 

O psie, który jeździł koleją, reż. Magdalena Nieć, Polska 2023

Konkurs główny

Jury Konkursu głównego w składzie: Urszula Urzędowska, Kristoffer Rus, Anna Błaszczyk przyznało nagrodę filmowi Wielka przygoda Niny (reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli; Francja 2023), uzasadniając:

Dobry scenariusz, piękna forma, oryginalne połączenie światów, między innymi dzieciństwa i dorosłości. Wielka przygoda na ważny temat!

Wielka przygoda Niny, reż. Alain Gagnol, Jean-Loup Felicioli, Francja 2023

Ten sam tytuł otrzymał znak jakości Zespół Edukatorów Filmowych:

za wyjątkową wrażliwość, empatię i poczucie humoru oraz przemyślane spojrzenie na problem utraty pracy przez jednego z członków rodziny.

ZEF wyróżnił film Sea Sparkle (reż. Domien Huyghe; Belgia, Niderlandy 2023)

za ukazanie, jak w niebanalny sposób przy pomocy medium filmowego, a jednocześnie z perspektywy dorastającej nastolatki, można przedstawić arcytrudny temat przepracowania traumy po stracie bliskiej osoby. Dzięki historii mocno osadzonej w rzeczywistości, a zarazem balansującej między tym, co prawdziwe, a tym, co wydaje się dziewczynie, odbiorca w bardzo płynny sposób utożsamia się i współdoświadcza dylematów głównej bohaterki.

Jury ECFA (European Children’s Film Association), oceniające filmy z Konkursu głównego, w składzie: Markéta Pášmová, Janne Vierth, Kärt Väinola również przyznało nagrodę filmowi Sea Sparkle. Werdykt brzmiał:

Mocna historia z wyraźną dziecięcą perspektywą. Poruszona w filmie uniwersalna tematyka ukazana jest w sposób piękny, szczery i autentyczny.

Konkurs filmowych odkryć

Jury w składzie: Katarzyna Kasia, Kuba Mikurda, Katarzyna Borowiecka przyznało nagrodę filmowi Georgie ma się dobrze (reż. Charlotte Regan; Wielka Brytania 2023)

za empatyczną opowieść o przeżywaniu żałoby i trudach narodzin nowej relacji. Za połączenie codzienności z magią, niesłychaną energię ekranową, wspaniałe kreacje aktorskie oraz happy end.

Georgie ma się dobrze, reż. Charlotte Regan

Wyróżnienie przypadło animacji Kurczak dla Lindy! (reż. Chiara Malta, Sébastien Laudenbach; Francja, Włochy 2023).

Za intrygującą formę plastyczną, połączenie poczucia humoru, zmysłu obserwacji i autorskiego języka wizualnego. Za opowieść o tym, jak w trudnej sytuacji powstaje wspierająca wspólnota (choć my wybralibyśmy danie wegetariańskie).

Podczas tegorocznej edycji po raz pierwszy w historii głos zabrakło również Jury Młodych Horyzontów w składzie: Maja Kurowska, Juliusz Korczyński, Irena Goldstein, Olga Żornaczuk, Krysia Zagroba-Kocewiak. Nagrodę otrzymała animacja Pies i Robot (reż. Pablo Berger; Hiszpania, Francja 2023). Film ujął Jury nowatorskim podejściem do uniwersalnego problemu relacji, odtworzeniem żywej atmosfery miasta oraz wyrazistością historii mimo braku dialogów.

Pies i robot, reż. Pablo Berger

Jury Młodych Horyzontów wyróżniło także film Nezouh (reż. Soudade Kaadan; Francja, Wielka Brytania, Syria 2022)

za subtelne podejście do trudnego tematu wojny,  psychologicznie pogłębiony obraz rodziny w sytuacji granicznej oraz zniuansowaną krytykę tradycyjnych wartości patriarchalnego modelu bliskowschodniego społeczeństwa.

Konkurs dokumentów

Jury w składzie: Iwona Zabielska-Stadnik, Piotr Stasik, Iga Kazimierczyk przyznało nagrodę filmowi Światło (reż. Sarah Lederman; Belgia 2022).

Za pokazanie, że o stracie, traumie, żałobie można rozmawiać i żyć bez lęku oraz pozostać po stronie życia a nie smutku, rezygnacji, rozpaczy. Za pokazanie siły i mocy wsparcia, bliskości, miłości – czytamy w uzasadnieniu werdyktu.

Światło, reż. Sarah Lederman; Belgia 2022

Gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom zwycięskich filmów. Część nagrodzonych tytułów będzie również dostępna na naszej platformie podczas festiwalu online. Już dziś zapraszamy do oglądania 10. MFF Młode Horyzonty od 8 do 29 października.

10. MFF Młode Horyzonty online

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter