Znamy laureatów 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty
Stacjonarna odsłona festiwalu dobiegła końca. W sobotę 5 października, podczas uroczystej gali w warszawskiej Kinotece, ogłosiliśmy zwycięzców tegorocznej edycji we wszystkich konkursach oraz plebiscycie publiczności. Poznajcie laureatów i zobaczcie fotorelację!
Nagroda Główna Młodych Horyzontów i Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla polskiej produkcji
Podczas tegorocznej edycji wydarzenia jury w składzie: Kinga Krzemińska, Piotr Guszkowski oraz Marek Piestrak (ZAiKS) przyznało dwie nagrody finansowe ufundowane przez organizatora festiwalu oraz ZAiKS. Nagrodę Główną Młodych Horyzontów dla polskiej produkcji w wysokości 30 000 zł otrzymali reżyser oraz producent Smoka Diplodoka – Wojtek Wawszczyk i Maks Sikora za wytrwałość w realizacji i jednoczesne zachowanie spójności narracji budowania postaci i świata. Za przygodę jaką staje się wspólny seans filmowy dla młodych i dorosłych widzów. Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w wysokości 15 000 zł trafiła do scenarzysty tej przełomowej rodzimej produkcji – Wojtka Wawszczyka. Jury wyróżniło film za precyzyjne połączenie płaszczyzn fabuły i konsekwentne przeprowadzenie opowieści o poszukiwaniu drogi do nieskrępowanego wyrażania siebie.
Nagroda w plebiscycie publiczności
W tegorocznym plebiscycie wzięli udział widzowie oraz widzki z Warszawy i Wrocławia. Decyzją publiczności najlepszym filmem Konkursu głównego 11. MFF Młode Horyzonty został film Fantastyczny Angelo w reżyserii Vincenta Paronnauda i Alexisa Ducord. Na drugim miejscu uplasowała się nowa część przygód ulubionych bohaterów Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Licz do czterech w reżyserii Tiny Mackic. Ostatnie miejsce na podium zajęła animacja Magiczna Gwiazdka Zwierzaków w reżyserii Caroline Attia, Ceylana Beyoğlu, Olesya Shchukina, Haruna Kishi, Camille Alméras oraz Natalii Chernyshev.
Konkurs główny
Jury Konkursu głównego w składzie: Magdalena Nieć, Radosław Czyż i Robert Jaszczurowski przyznało nagrodę filmowi Smok Diplodok za ożywienie komiksu w formie kreatywnej, odważnej i pełnej humoru opowieści. To hołd dla siły wyobraźni i lekcja podążania za marzeniami. Ten film to żywy dowód na to, że polska animacja może konkurować ze światową czołówką.
Wyróżnienie trafiło do twórców filmu Jippie No More! w reżyserii Margien Rogaar za subtelne i poruszające przedstawienie trudów płynących z miłości, zarówno tej pierwszej, jak i tej wywołanej przez rodzinną zażyłość. To kameralna historia pełna humoru, emocji i walorów edukacyjnych przedstawionych w nienachalny sposób.
Decyzją jury European Children’s Film Association w składzie: Monika Górska, Marjo Kovanen, Pantelis Panteloglou nagrodzono film Królestwo Kensuke w reżyserii Neila Boyle i Kirka Hendry. Tytuł urzekł jurorów: swoim rytmem, estetyką i tematyką oraz wielością postaci ożywających na ekranie, podczas gdy główny bohater odkrywa naturalne środowisko tak bogate, że powinno pozostać ukryte.
Jury ekspertek kinowych, w składzie którego zasiadły przedstawicielki Zespołu Edukatorów Filmowych oraz Stowarzyszenia Kin Studyjnych: Kamila Szwarc, Magdalena Cichocka i Natalia Piotrowska nagrodziły film Ben nie ma lekko w reż. Kristiny Dufková za lekkość, dystans i wielowątkowość poruszanych tematów, dotyczących nastolatków, m.in. rozstanie rodziców, nieodwzajemniona miłość, bullying, ale także samoakceptacja, miłość, przyjaźń i muzyka. Wszystko w przepięknej i niezwykle artystycznej formie animacji.
Wyróżnienie jury ekspertek kinowych przyznało filmowi Smok Diplodok za nadzieję dla polskiej animacji oraz wrażliwe, pełne humoru i wartości kino, nie tylko dla dzieci, które przypomina o dziecięcych marzeniach i o niezwykłej sile podążania za nim.
Konkurs filmowych odkryć
Jury w składzie: Kaja Klimek, Beata Kwiatkowska, Marcin Radomski przyznało nagrodę filmowi Flow w rzyserii Gintsa Zilbalodis, uzasadniając: to nasze największe odkrycie festiwalu. Uroczy bohater, który stoi w centrum narracji, otoczony grupą różnorodnych postaci, a do tego opowieść o istocie współpracy, przyjaźni i życia w stadzie – oto film-lekcja (…). Świat, niesamowity, wykreowany, a znajomy, symboliczny i czytelny dla każdego – po prostu wspaniały, choć przywołuje bolesne historie znane z życia. Jednocześnie to animacja, która porywa swoją narracją i niesie energią. To film, który odkrywa przed widzami ciekawą naturę kotów – mogą chodzić własnymi ścieżkami, ale i współpracować z innymi zwierzakami.
Wyróżnienie przypadło filmowi Milczenie Julie w reżyserii Leonardo Van Dijla. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: To bardzo dojrzała historia, zarówno na poziomie treści, jak i formy. Imponuje poetycki styl i praca kamery. W samym centrum widzimy bohaterkę, która dorasta na naszych oczach, mierząc się z tragicznym konfliktem, próbując wyjść ze strefy (dys)komfortu. Odkrywa, że cisza związana jest z bezpieczną przestrzenią, a słowa mogą ranić i przynosić ból, dlatego nie zostają przez nią wypowiedziane. Jednak film przyzwala na wielość interpretacji, pokazując, jak potężną metaforą jest milczenie.
Podczas tegorocznej edycji po raz drugi w historii głos zabrakło również Jury Młodych, oceniając filmy z Konkursu Filmowych Odkryć, w składzie: Hanna Fojtar, Julia Kurowska, Natalia Pilatowska. Nagrodę otrzymała animacja Flow za bajeczną muzykę, przenoszącą do innego wymiaru grafikę oraz wartość i znaczenie prawdziwej przyjaźni.
Jury Młodych wyróżniło także film Normal w reżyserii Oliviera Babinet za opisywanie trudnych, nieoczywistych oraz wzruszających tematów i za pokazanie prawdziwej miłości taty do córki.
Konkurs dokumentów
Jury w składzie: Radosław Potrac, Agnieszka Kokowska, Joanna Flis przyznało nagrodę filmowi Roco i Noi w reżyserii Nadii Shah. To smaczne i dobre kino, które stanowi ważną opowieść, ukazaną z perspektywy dzieci. Film tworzy przestrzeń na przeżywanie różnych emocji, nie oceniając ich i nie skazując bohaterek na bezradność. W sposób subtelny i pełen empatii ukazuje zasoby Roco i Noi, ich sprawczość oraz siłę przyjaźni – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Dzięki starannie dobranym kadrom oraz wrażliwemu podejściu do tematu, film nie tylko angażuje widza, ale także zachęca do refleksji nad emocjami i relacjami międzyludzkimi. Roco i Noi to dzieło, które zasługuje na szczególne uznanie w kinie dziecięcym, otwierając serca młodych widzów na świat pełen zrozumienia i akceptacji.
Do zwycięzców trafiły statuetki wykonane przez warszawskie studio ceramiczne Fenek. Gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom zwycięskich filmów. Część nagrodzonych tytułów będzie również dostępna podczas festiwalu online.
Już dziś zapraszamy do oglądania 11. MFF Młode Horyzonty na platformie VOD od 10 do 27 października.
Czytaj również
Młode Horyzonty online!
Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!