festiwal

Znamy laureatów 11. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Młode Horyzonty

07/10/24
fot. Michał Mroczkowski

Stacjonarna odsłona festiwalu dobiegła końca. W sobotę 5 października, podczas uroczystej gali w warszawskiej Kinotece, ogłosiliśmy zwycięzców tegorocznej edycji we wszystkich konkursach oraz plebiscycie publiczności. Poznajcie laureatów i zobaczcie fotorelację!

Nagroda Główna Młodych Horyzontów i Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla polskiej produkcji

Podczas tegorocznej edycji wydarzenia jury w składzie: Kinga Krzemińska, Piotr Guszkowski oraz Marek Piestrak (ZAiKS) przyznało dwie nagrody finansowe ufundowane przez organizatora festiwalu oraz ZAiKS. Nagrodę Główną Młodych Horyzontów dla polskiej produkcji w wysokości 30 000 zł otrzymali reżyser oraz producent Smoka Diplodoka – Wojtek Wawszczyk i Maks Sikora za wytrwałość w realizacji i jednoczesne zachowanie spójności narracji budowania postaci i świata. Za przygodę jaką staje się wspólny seans filmowy dla młodych i dorosłych widzów. Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w wysokości 15 000 zł trafiła do scenarzysty tej przełomowej rodzimej produkcji – Wojtka Wawszczyka. Jury wyróżniło film za precyzyjne połączenie płaszczyzn fabuły i konsekwentne przeprowadzenie opowieści o poszukiwaniu drogi do nieskrępowanego wyrażania siebie.

Smok Diplodok; reż. Wojtek Wawszczyk; Polska 2024

Nagroda w plebiscycie publiczności

W tegorocznym plebiscycie wzięli udział widzowie oraz widzki z Warszawy i Wrocławia. Decyzją publiczności najlepszym filmem Konkursu głównego 11. MFF Młode Horyzonty został film Fantastyczny Angelo w reżyserii Vincenta Paronnauda i Alexisa Ducord. Na drugim miejscu uplasowała się nowa część przygód ulubionych bohaterów Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Licz do czterech w reżyserii Tiny Mackic. Ostatnie miejsce na podium zajęła animacja Magiczna Gwiazdka Zwierzaków w reżyserii Caroline Attia, Ceylana Beyoğlu, Olesya Shchukina, Haruna Kishi, Camille Alméras oraz Natalii Chernyshev.

Fantastyczny Angelo; reż. Alex­is Ducord, Vin­cent Paronnaud; Francja, Luksemburg 2024

Konkurs główny

Jury Konkursu głównego w składzie: Magdalena Nieć, Radosław Czyż i Robert Jaszczurowski przyznało nagrodę filmowi Smok Diplodok za ożywienie komiksu w formie kreatywnej, odważnej i pełnej humoru opowieści. To hołd dla siły wyobraźni i lekcja podążania za marzeniami. Ten film to żywy dowód na to, że polska animacja może konkurować ze światową czołówką.

Wyróżnienie trafiło do twórców filmu Jippie No More! w reżyserii Margien Rogaar za subtelne i poruszające przedstawienie trudów płynących z miłości, zarówno tej pierwszej, jak i tej wywołanej przez rodzinną zażyłość. To kameralna historia pełna humoru, emocji i walorów edukacyjnych przedstawionych w nienachalny sposób.

Jippie No More!, reż. Margien Rogaar, Niderlandy 2023

Decyzją jury European Children’s Film Association w składzie: Monika Górska, Marjo Kovanen, Pantelis Panteloglou nagrodzono film Królestwo Kensuke w reżyserii Neila Boyle i Kirka Hendry. Tytuł urzekł jurorów: swoim rytmem, estetyką i tematyką oraz wielością postaci ożywających na ekranie, podczas gdy główny bohater odkrywa naturalne środowisko tak bogate, że powinno pozostać ukryte.

Jury ekspertek kinowych, w składzie którego zasiadły przedstawicielki Zespołu Edukatorów Filmowych oraz Stowarzyszenia Kin Studyjnych: Kamila Szwarc, Magdalena Cichocka i Natalia Piotrowska nagrodziły film Ben nie ma lekko w reż. Kristi­ny Dufková za lekkość, dystans i wielowątkowość poruszanych tematów, dotyczących nastolatków, m.in. rozstanie rodziców, nieodwzajemniona miłość, bullying, ale także samoakceptacja, miłość, przyjaźń i muzyka. Wszystko w przepięknej i niezwykle artystycznej formie animacji.

Wyróżnienie jury ekspertek kinowych przyznało filmowi Smok Diplodok za nadzieję dla polskiej animacji oraz wrażliwe, pełne humoru i wartości kino, nie tylko dla dzieci, które przypomina o dziecięcych marzeniach i o niezwykłej sile podążania za nim.

Konkurs filmowych odkryć

Jury w składzie: Kaja Klimek, Beata Kwiatkowska, Marcin Radomski przyznało nagrodę filmowi Flow w rzyserii Gintsa Zilbalodis, uzasadniając: to nasze największe odkrycie festiwalu. Uroczy bohater, który stoi w centrum narracji, otoczony grupą różnorodnych postaci, a do tego opowieść o istocie współpracy, przyjaźni i życia w stadzie – oto film-lekcja (…). Świat, niesamowity, wykreowany, a znajomy, symboliczny i czytelny dla każdego – po prostu wspaniały, choć przywołuje bolesne historie znane z życia. Jednocześnie to animacja, która porywa swoją narracją i niesie energią. To film, który odkrywa przed widzami ciekawą naturę kotów – mogą chodzić własnymi ścieżkami, ale i współpracować z innymi zwierzakami.

Flow, reż. Gints Zilbalodis, Łotwa, Francja, Belgia 2024

Wyróżnienie przypadło filmowi Milczenie Julie w reżyserii Leonardo Van Dijla. W uzasadnieniu werdyktu czytamy: To bardzo dojrzała historia, zarówno na poziomie treści, jak i formy. Imponuje poetycki styl i praca kamery. W samym centrum widzimy bohaterkę, która dorasta na naszych oczach, mierząc się z tragicznym konfliktem, próbując wyjść ze strefy (dys)komfortu. Odkrywa, że cisza związana jest z bezpieczną przestrzenią, a słowa mogą ranić i przynosić ból, dlatego nie zostają przez nią wypowiedziane. Jednak film przyzwala na wielość interpretacji, pokazując, jak potężną metaforą jest milczenie.

Podczas tegorocznej edycji po raz drugi w historii głos zabrakło również Jury Młodych, oceniając filmy z Konkursu Filmowych Odkryć, w składzie: Hanna Fojtar, Julia Kurowska, Natalia Pilatowska. Nagrodę otrzymała animacja Flow za bajeczną muzykę, przenoszącą do innego wymiaru grafikę oraz wartość i znaczenie prawdziwej przyjaźni.

Jury Młodych wyróżniło także film Normal w reżyserii Oliviera Babinet za opisywanie trudnych, nieoczywistych oraz wzruszających tematów i za pokazanie prawdziwej miłości taty do córki.

Konkurs dokumentów

Jury w składzie: Radosław Potrac, Agnieszka Kokowska, Joanna Flis przyznało nagrodę filmowi Roco i Noi w reżyserii Nadii Shah. To smaczne i dobre kino, które stanowi ważną opowieść, ukazaną z perspektywy dzieci. Film tworzy przestrzeń na przeżywanie różnych emocji, nie oceniając ich i nie skazując bohaterek na bezradność. W sposób subtelny i pełen empatii ukazuje zasoby Roco i Noi, ich sprawczość oraz siłę przyjaźni – czytamy w uzasadnieniu werdyktu. Dzięki starannie dobranym kadrom oraz wrażliwemu podejściu do tematu, film nie tylko angażuje widza, ale także zachęca do refleksji nad emocjami i relacjami międzyludzkimi. Roco i Noi to dzieło, które zasługuje na szczególne uznanie w kinie dziecięcym, otwierając serca młodych widzów na świat pełen zrozumienia i akceptacji.

Roco i Noi, reż. Nadia Shah, Niderlandy 2023

Do zwycięzców trafiły statuetki wykonane przez warszawskie studio ceramiczne Fenek. Gratulujemy wszystkim twórcom i twórczyniom zwycięskich filmów. Część nagrodzonych tytułów będzie również dostępna podczas festiwalu online.

Młode Horyzonty online!

Miłośników seansów w domowym zaciszu zapraszamy na Festiwal Młode Horyzonty w odsłonie online!

Zobacz program.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter