festiwal

Nagroda ZAiKS dla najlepszego polskiego filmu. Rodzime produkcje na 10. MFF Młode Horyzonty

01/09/23
Dziewczyńskie historie, reż. Aga Borzym

Od początku działalności Młodych Horyzontów wspieramy jakościowe produkcje i rozwój rodzimej kinematografii. W programie tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu znajdzie się aż 6 nowych polskich tytułów, z których część powalczy o nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego filmu skierowanego do młodej widowni.

Za duży na bajki, reż. Kristoffer Rus

Prezentowanie polskich produkcji przeznaczonych dla dorastającej publiki jest ważną częścią działań Młodych Horyzontów – zarówno w ramach festiwalu, jak i w pozostałych obszarach. Podczas organizowanych przez nas warsztatów rozwoju filmów dokumentalnych Młode Horyzonty Docs twórcy pracują nad swoimi projektami – tak powstały np. Dziewczyńskie historie, które znajdą się w repertuarze 10. MFF Młode Horyzonty, a następnie zostaną wprowadzone do kin w całej Polsce. Swoje projekty przed światową branżą artyści prezentują podczas międzynarodowego forum koprodukcyjnego Młode Horyzonty Industry. Tu mogą znaleźć partnerów do produkcji i dystrybucji filmów. W ramach wydarzenia prezentowane były m.in. takie produkcje jak: Kicia Kocia, O psie, który jeździł koleją, Za duży na bajki, Przytul mnie czy Basia. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 4 – 6 października.

Efekty naszych działań pokazujemy młodym widzom na wielkim ekranie – i to cieszy nas najbardziej. W programie 10. MFF Młode Horyzonty znajdzie się 9 polskich produkcji, w tym 6 nowości i 4 tytuły, które powalczą o nagrodę ZAiKS.

Ciałopozytywna historia, czyli Dziewczyńskie historie (9–, reż. Aga Borzym, Polska 2023)

O pierwszych miłościach i relacjach z rodzicami. O postrzeganiu własnego ciała i nadchodzącej pierwszej miesiączce. O szkole i obowiązujących w niej zakazach i nakazach. 11-letnia Jagoda oraz 13-letnia Zuzia to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Obie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. Ten urokliwy, ciałopozytywny film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną. Od dialogów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.

Dziewczyńskie historie, reż. Aga Borzym

Lekarstwo bez recepty – przyjaźń z czworonogiem w O psie, który jeździł koleją (6–10, reż. Magdalena Nieć, Polska 2023)

Ponadczasowy i międzypokoleniowy film z happy endem i uroczym owczarkiem szwajcarskim w roli głównej. Przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z książki Romana Pisarskiego to poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika. Życie Zuzi, której tata pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem dziewczynki.

O psie, który jeździł koleją, reż. Magdalena Nieć

Kajtek Czarodziej (9–12, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023)

Opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata w lekki sposób oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć!  Kajtek, nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą i babcią. Klasowy łobuz pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta.

Kajtek Czarodziej, reż. Magdalena Łazarkiewicz

Ulubienica maluchów – Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! (3–5, reż. Anna Błaszczyk, Polska 2023)

Znani z bestsellerowej serii książek autorstwa Anity Głowińskiej bohaterowie: Kicia Kocia oraz jej najlepsi przyjaciele – Pacek, Adelka i Julianek – pierwszy raz zagościli na wielkim ekranie tej wiosny. I bardzo szybko nim zawładnęli! Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! to pierwsza od lat polska animacja dla młodej publiki, która stała się numerem 1 w box offisie. Podczas oglądania zestawu odcinków najmłodsi widzowie razem z bystrą kotką udadzą się na witaminowe przyjęcie, założą zespół muzyczny, a nawet polecą w kosmos.

Kicia Kocia mówi: Dzień dobry!, reż. Anna Błaszczyk

W programie festiwalu wśród polskich tytułów publiczność zobaczy również inne rodzime produkcje:

Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest największą w Polsce organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i jednym z największych w kraju mecenasów kultury. Zrzesza twórców wszystkich dziedzin sztuki oraz wydawców muzycznych i co roku przekazuje im wiele milionów złotych należnych im wynagrodzeń. Od ponad stu lat buduje świat, który ceni kulturę, twórczość i wyobraźnię.

Zapraszamy na seanse polskich filmów podczas tegorocznej, 10. edycji MFF Młode Horyzonty. Festiwal odbędzie się w dniach od 30 września do 8 października stacjonarnie w 20 miastach. Z kolei od 8 do 29 października wybrane filmy z programu dostępne będą online na platformie MH VOD.

Młode Horyzonty vod!

Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.

Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter Newsletter