Nagroda ZAiKS dla najlepszego polskiego filmu. Rodzime produkcje na 10. MFF Młode Horyzonty
Od początku działalności Młodych Horyzontów wspieramy jakościowe produkcje i rozwój rodzimej kinematografii. W programie tegorocznej, jubileuszowej edycji festiwalu znajdzie się aż 6 nowych polskich tytułów, z których część powalczy o nagrodę specjalną Stowarzyszenia Autorów ZAiKS dla najlepszego polskiego filmu skierowanego do młodej widowni.
Prezentowanie polskich produkcji przeznaczonych dla dorastającej publiki jest ważną częścią działań Młodych Horyzontów – zarówno w ramach festiwalu, jak i w pozostałych obszarach. Podczas organizowanych przez nas warsztatów rozwoju filmów dokumentalnych Młode Horyzonty Docs twórcy pracują nad swoimi projektami – tak powstały np. Dziewczyńskie historie, które znajdą się w repertuarze 10. MFF Młode Horyzonty, a następnie zostaną wprowadzone do kin w całej Polsce. Swoje projekty przed światową branżą artyści prezentują podczas międzynarodowego forum koprodukcyjnego Młode Horyzonty Industry. Tu mogą znaleźć partnerów do produkcji i dystrybucji filmów. W ramach wydarzenia prezentowane były m.in. takie produkcje jak: Kicia Kocia, O psie, który jeździł koleją, Za duży na bajki, Przytul mnie czy Basia. Najbliższa edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 4 – 6 października.
Efekty naszych działań pokazujemy młodym widzom na wielkim ekranie – i to cieszy nas najbardziej. W programie 10. MFF Młode Horyzonty znajdzie się 9 polskich produkcji, w tym 6 nowości i 4 tytuły, które powalczą o nagrodę ZAiKS.
Nagroda specjalna
Ideą przyświecającą nagrodzie specjalnej ZAiKS jest docenienie wartościowych polskich filmów, które nie tylko zainteresują młodych widzów, ale też pomogą im w odnalezieniu się w rzeczywistości, zrozumieniu siebie i innych. Niezmiernie cenna – dla festiwalu Młode Horyzonty i ZAiKS-u – jest możliwość wyróżnienia i docenienia filmowców. O nagrodę powalczy 4 kandydatów, a twórcy zwycięskiego tytułu otrzymają 20 000 zł netto.
Ciałopozytywna historia, czyli Dziewczyńskie historie (9–∞, reż. Aga Borzym, Polska 2023)
O pierwszych miłościach i relacjach z rodzicami. O postrzeganiu własnego ciała i nadchodzącej pierwszej miesiączce. O szkole i obowiązujących w niej zakazach i nakazach. 11-letnia Jagoda oraz 13-letnia Zuzia to najlepsze przyjaciółki z osiedla. Są szczere, pełne pozytywnej energii i gotowe zawojować świat! Obie zaczynają dojrzewać, a miesiączka, zmieniające się ciało, chłopaki i plany na przyszłość to główne tematy ich rozmów. Ten urokliwy, ciałopozytywny film opowiada o tym, jak to jest być dorastającą dziewczyną. Od dialogów dwóch charyzmatycznych bohaterek nie można się oderwać.
Lekarstwo bez recepty – przyjaźń z czworonogiem w O psie, który jeździł koleją (6–10, reż. Magdalena Nieć, Polska 2023)
Ponadczasowy i międzypokoleniowy film z happy endem i uroczym owczarkiem szwajcarskim w roli głównej. Przeniesiona we współczesne czasy opowieść znana z książki Romana Pisarskiego to poruszająca historia przyjaźni dziecka i niezwykłego psa-podróżnika. Życie Zuzi, której tata pracuje na kolei, zmienia się nie do poznania, kiedy wkracza w nie Lampo. Wyjątkowy owczarek, którego wyprawy pociągiem są sensacją i hitem internetu, z miejsca zostaje najlepszym przyjacielem dziewczynki.
Kajtek Czarodziej (9–12, reż. Magdalena Łazarkiewicz, Polska 2023)
Opowieść o magicznym świecie dziecięcej wyobraźni, dorastaniu i ulepszaniu świata w lekki sposób oddaje najważniejsze skarby filozofii Janusza Korczaka: każde dziecko należy kochać, respektować jego granice i pozwalać mu marzyć! Kajtek, nastoletni chłopiec o wyjątkowo krnąbrnym usposobieniu, wychowuje się z tatą i babcią. Klasowy łobuz pewnego dnia odkrywa w sobie nadnaturalne umiejętności. Niecodzienny talent w połączeniu z niesfornym charakterem chłopca oznaczają spore kłopoty nie tylko dla szkoły, ale i dla całego miasta.
Ulubienica maluchów – Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! (3–5, reż. Anna Błaszczyk, Polska 2023)
Znani z bestsellerowej serii książek autorstwa Anity Głowińskiej bohaterowie: Kicia Kocia oraz jej najlepsi przyjaciele – Pacek, Adelka i Julianek – pierwszy raz zagościli na wielkim ekranie tej wiosny. I bardzo szybko nim zawładnęli! Kicia Kocia mówi: Dzień dobry! to pierwsza od lat polska animacja dla młodej publiki, która stała się numerem 1 w box offisie. Podczas oglądania zestawu odcinków najmłodsi widzowie razem z bystrą kotką udadzą się na witaminowe przyjęcie, założą zespół muzyczny, a nawet polecą w kosmos.
W programie festiwalu wśród polskich tytułów publiczność zobaczy również inne rodzime produkcje:
3–5, reż. Marta Stróżycka, Polska 2023
4–6, reż. Anna Błaszczyk, Polska, Chiny 2022
4–7, reż. Paweł Czarzasty, Polska 2022
4–6, reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz, Polska 2019
Stowarzyszenie Autorów ZAiKS jest największą w Polsce organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i jednym z największych w kraju mecenasów kultury. Zrzesza twórców wszystkich dziedzin sztuki oraz wydawców muzycznych i co roku przekazuje im wiele milionów złotych należnych im wynagrodzeń. Od ponad stu lat buduje świat, który ceni kulturę, twórczość i wyobraźnię.
Zapraszamy na seanse polskich filmów podczas tegorocznej, 10. edycji MFF Młode Horyzonty. Festiwal odbędzie się w dniach od 30 września do 8 października stacjonarnie w 20 miastach. Z kolei od 8 do 29 października wybrane filmy z programu dostępne będą online na platformie MH VOD.
Czytaj również
Młode Horyzonty vod!
Młode Horyzonty w Twoim domu! Wyjątkowa oferta dla młodych widzów na platformie NHvod.